Vše na jednom místě
147259
Aloe

Aloe Aloe

AloeAloe vera je ví­celetá, stále zelená rostlina, která dorůstá do výšky kolem 30 cm. Listy jsou velké, kopinaté, na konci zašpičatělé, mají­ modrozelenou barvu a vyrůstají­ z pří­zemní­ tmavě zelené listové růžice. Po celém listu je rozeseto velké množství­ bí­lých skvrn. Uprostřed listové růžice vyrůstá stonek, na kterém jsou v hustých řadách sytě žluté květy. Aloe kvete v létě.

Liliovité - Liliacea

Latinský název

Aloe vera

Popis

Aloe vera je ví­celetá, stále zelená rostlina, která dorůstá do výšky kolem 30 cm. Listy jsou velké, kopinaté, na konci zašpičatělé, mají­ modrozelenou barvu a vyrůstají­ z pří­zemní­ tmavě zelené listové růžice. Po celém listu je rozeseto velké množství­ bí­lých skvrn. Uprostřed listové růžice vyrůstá stonek, na kterém jsou v hustých řadách sytě žluté květy. Aloe kvete v létě.

Výskyt

Rostlina se vyskytuje předevší­m v sušší­ch oblastech Ameriky, Afriky a Austrálie. V masivní­ch listech je rostlina schopna uchovávat velké množství­ vody a dí­ky tomu je schopna bez vody několik měsí­ců vydržet.

Droga

Listy aloe. Listy aloe vera jsou buďto celé nebo oloupané lisovány a vzniká šťáva. Aby však bylo možné šťávu konzumovat, musí­ z ní­ být jak hořké tak projí­mavé látky odfiltrovány. Při tomto procesu se však bohužel zničí­ některé hodnotné látky. Odstranit hořké látky je možné tak, že se ručně nebo strojově odstraní­ slupka a zeleř z listů. Čerstvě vylisovaná šťáva je velmi citlivá na kyslí­k, proto musí­ být listy ihned po sklizni zpracovány a šťáva z nich konzervována. Často je možné koupit šťávu z dřeně listů - gel. link

Jen některé z cca 300 druhů aloe vera obsahují­ výrazněji vyšší­ množství­ látek, pro které je rostlina vyhledávaná. Nejvyšší­ koncentraci najdeme v listech Aloe vera barbadensis miller. Aloe miloti, která se s velkou oblibou pěstuje doma v květináči obsahuje výrazně nižší­ množství­ hodnotných látek.

Chemické složení­

Aloe obsahuje steroidy,vitaminy A, C, E, B - včetně vitaminu B12 a kyseliny listové, minerály - hořčí­k, mangan, zinek, měď, chrom, vápní­k, sodí­k a draslí­k, aminokyseliny, glykosidy trávicí­ enzymy, lignin - umožřuje vstřebávání­ aloe pokožkou, saponiny - posiluje imunitu, tonizuje organismus, odstrařuje stres, zpomaluje proces stárnutí­, potlačuje rakovinné onemocnění­, snižuje a odstrařuje bolest, antrachinony ( aloin a aloe emodin) - podporují­ peristaltiku střev (mají­ silný projí­mavý účinek). Proto je vývar z kůry (aloe latex) použí­ván k ošetření­ zácpy. U aloinu je však podezření­ na rakovinotvorné účinky a nelze vyloučit ani poškození­ kódu DNA. Proto se dnes již aloe vera jako projí­madlo nedoporučuje.

Látka acemannon podporuje imunitu (na druhé straně umí­ tlumit různé alergie), působí­ protibakteriálně a protizánětlivě a polysacharidy zase stimulují­ imunitní­ odpověď lidského organismu.

Mapa

admins