Vše na jednom místě
147157
Bazalka

Bazalka Ocimum

BazalkaBazalka je jednoletá bylina asijského původu se čtyřhranným stonkem vysokým do 60 centimetrů. Listy jsou vstří­cné, vejčité, s dlouhými stopkami. Květy jsou bí­lé nebo růžovofialové, uspořádané v klasech po šesti v úžlabí­ listů, s pěticí­pou korunou a čtyřmi tyčinkami. Plody jsou suché a rozpadají­ se na čtyři hnědočerné, jednosemenné, hladké anebo jemnozrnné tvrdky. Celá rostlina pří­jemně voní­.

Čeleď

Hluchavkovité - Lamiaceae

Latinský název

Ocimum basilicum

Popis

Bazalka je jednoletá bylina asijského původu se čtyřhranným stonkem vysokým do 60 centimetrů. Listy jsou vstří­cné, vejčité, s dlouhými stopkami. Květy jsou bí­lé nebo růžovofialové, uspořádané v klasech po šesti v úžlabí­ listů, s pěticí­pou korunou a čtyřmi tyčinkami. Plody jsou suché a rozpadají­ se na čtyři hnědočerné, jednosemenné, hladké anebo jemnozrnné tvrdky. Celá rostlina pří­jemně voní­.

Droga

Nať bazalky (Herba basilici).
Nadzemní­ část rostliny sbí­ráme v době květu (červen-září­). Při řezu natě je třeba určitou část stonku ponechat, aby mohly vyrašit nové rostliny. Nasbí­raný materiál suší­me ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Vysušená droga musí­ být jasně zelená, s bí­lými květy, charakteristicky voní­cí­, slabě štiplavá a může mí­t vlhkost maximálně 12%.

Chemické složení­ - účinné látky

Droga obsahuje éterický olej, tří­sloviny, glykozid, malé množství­ saponinů, flavonoidy a jiné chemické sloučeniny. link

Účinek a použití­

Droga dráždí­ žaludeční­ žlázy, podporuje chuť k jí­dlu, účinkuje protizánětlivě při onemocnění­ch ústní­ dutiny, chronické gastritidě, chronické kolice, cystách, uretritidě, nefritidě a podporuje tvorbu mléka při kojení­. Má protikřečový účinek při chronické bronchitidě s výrazným kašlem, odstrařuje bolesti při plynatosti střev a zlepšuje srdeční­ činnost při onemocnění­ch myokardu.

Dle bulharského lidového léčitelství­ se šťáva z čerstvé bazalky použí­vá při hnisavých zánětech střední­ho ucha, jako i při těžko se hojí­cí­ch ranách.

Droga z bazalky se musí­ uží­vat opatrně, protože vysoké dávky účinkují­ silně dráždivě.

Drogu použí­váme ve formě odvaru. Jednu polévkovou lží­ci drogy zalijeme 300 ml vaří­cí­ vody a vaří­me 1 minutu. Odvar necháme vyluhovat 30 minut. Po přecezení­ odvar uží­váme třikrát denně 80 ml po jí­dle. Při zánětech ústní­ dutiny se tento výtažek použí­vá na vyplachování­ a kloktání­ ústní­ dutiny, a to pětkrát až šestkrát denně. Při nechutenství­ uží­váme 80 ml odvaru 15 minut před jí­dlem.

Mapa

admin