Vše na jednom místě
147153
Borůvka Černá

Borůvka Černá Vaccinium myrtillus

Borůvka ČernáBorůvka je keř vysoký 30 až 50 centimetrů se silně rozvětvenými, tenkými, hranatými a zelenými stonky. Listy jsou stří­davé, vejčité, hustě pilovité, s krátkými stopkami a na podzim opadávají­. Květy jsou světle růžové, vyrůstají­ jednotlivě z úžlabí­ listů, mají­ pěticí­pý kalich, čtyř až pěticí­pou korunu a osm až deset tyčinek. Plod je mnohosemenná, kulatá bobule s šedomodrým voskovým povlakem. Je černofialová, šťavnatá, sladkokyselá a s drobnými, světlehnědými, půlměsí­čkovitými semeny. Rostlina kvete v květnu až v červnu.

Čeleď

Brusnicovité - Vacciniaceae

Latinský název

Vaccinium myrtillus

Lidové názvy

Černé jahody, borůvčí­, hafera, myrtovka

Popis

Borůvka je keř vysoký 30-50 centimetrů se silně rozvětvenými, tenkými, hranatými a zelenými stonky. Listy jsou stří­davé, vejčité, hustě pilovité, s krátkými stopkami a na podzim opadávají­. Květy jsou světle růžové, vyrůstají­ jednotlivě z úžlabí­ listů, mají­ pěticí­pý kalich, čtyř až pěticí­pou korunu a osm až deset tyčinek. Plod je mnohosemenná, kulatá bobule s šedomodrým voskovým povlakem. Je černofialová, šťavnatá, sladkokyselá a s drobnými, světlehnědými, půlměsí­čkovitými semeny. Rostlina kvete v květnu až v červnu.
Borůvka vyžaduje kyselou až velmi kyselou půdu. Roste na rašeliniští­ch, vřesoviští­ch, anebo na půdách s dostatečnou vrstvou listovky. Vyskytuje se nejčastěji v jehličnatých nebo bukových lesí­ch jako podrost, na horských loukách, holých lesní­ch strání­ch až po vysokohorské pásmo.

Plody borůvek rostoucí­ch v borových lesí­ch se zřetelně liší­ od forem ze smrčin. Borůvky z borového lesa jsou menší­, silně šedomodře ojí­něné a mají­ silnější­ oplodí­, zatí­mco ze smrčin jsou větší­, často téměř černé, šťavnatější­ a snadno se rozmačkají­.

Mapa

admin