Vše na jednom místě
147231
Brusnice

Brusnice Vaccinium

BrusniceBrusinka je stále zelený ní­zký (10 - 20 cm) a hustě větvený keří­k. Má plazivé, až 70 cm dlouhé výhonky, ze kterých vyrůstají­ vzpří­mené olistěné stonky. Listy jsou silné kožovité, krátce řapí­katé, shora lesklé a tmavě zelené barvy, spodní­ strana je matná, s hnědavými tečkami. Květy rostou v hustých převislých hroznech, mají­ zvonkovitou korunu bí­lé nebo narůžovělé barvy a slabě voní­. Plody jsou jasně červené, lesklé kulaté bobule. Jejich dužnina je moučnatá, nahořklá, s obsahem drobných semen. Brusinka kvete od konce května do července.

Čeleď

Vřesovcovité - Ericaceae

Latinský název

Rhodococcus vitis-ideae

Lidové názvy

Červené borůvky, bruslinky, kaliny, kyselinky

Popis

Brusinka je stálezelený ní­zký (10-20 cm) a hustě větvený keří­k. Má plazivé, až 70 cm dlouhé výhonky, ze kterých vyrůstají­ vzpří­mené olistěné stonky. Listy jsou silné kožovité, krátce řapí­katé, shora lesklé a tmavě zelené barvy, spodní­ strana je matná, s hnědavými tečkami. Květy rostou v hustých převislých hroznech, mají­ zvonkovitou korunu bí­lé nebo narůžovělé barvy a slabě voní­. Plody jsou jasně červené, lesklé kulaté bobule. Jejich dužnina je moučnatá, nahořklá, s obsahem drobných semen. Brusinka kvete od konce května do července.

Výskyt

Brusinka je rozší­řena po celé chladnější­ a mí­rné části Evropy, Asie a Severní­ Ameriky, zejména v pásmu tajgy. Na sever zasahuje až za polární­ kruh do oblasti tundry, roste i v Grónsku a Japonsku. Je velice nenáročná a vyskytuje se na sušší­ch pí­sčitých půdách i na rašeliniští­ch, od ní­žin až vysoko do hor. Nesnáší­ však vápenné substráty a dává přednost silněji kyselým půdám. U nás se s ní­ nejčastěji setkáme v suchých borových lesí­ch a na horských strání­ch.

Droga

Pro léčebné účely se sbí­rají­ listy - poskytují­ drogu Folium vitis ideae. Listy se sbí­rají­ z neplodí­cí­ch letorostů od června do srpna a rychle se suší­ ve slabé vrstvě ve stí­nu. Při sušení­ umělým teplem nesmí­ teplota překročit 40 Â°C. Usušené listy si musí­ uchovat původní­ zbarvení­, jsou bez pachu a mají­ hořkou, mí­rně sví­ravou chuť.link

Chemické složení­

Droga obsahuje předevší­m fenolický glykosid arbutin, dále jsou zde zastoupeny jeho estery, volný hydrochinon, tří­sloviny, flavonoidy, flavonové glykosidy, organické kyseliny a malé množství­ vitamí­nu C.

Účinek a použití­

V lidovém léčitelství­ se list použí­vá jako složka čajových směsí­ s močopudným a dezinfekční­m účinkem. Při zánětech močového měchýře a močových cest se použí­vá odvar z 10 g řezané drogy na půl litru vody denně. K zamezení­ nadměrného vyluhování­ tří­slovin je vhodné drogu nejprve nechat určitou dobu ve studené vodě a pak jen krátce povařit a zcedit.

Použí­vá se tako jako mí­rný prostředek při průjmech (odvar) a podobně jako borůvkové listy se někdy použí­vá jako součást pomocných čajovin při léčbě cukrovky a při onemocnění­ žluční­ku.

Plody jsou velmi oblí­bené ovoce, použí­vané hlavně ke kompotování­. Dozrávají­ od července do září­. Obsahují­ podobné látky jako listy, ale mají­ naví­c větší­ množství­ cukrů, barviv a vitamí­nu C Také obsahují­ značně vysoké množství­ kyseliny šťavelové, takže nejsou vhodné při ledvinové dietě.

Vzácně u nás roste (hlavně na rašeliniští­ch a vrchoviští­ch) drobný stále zelený polokeří­k - klikva bahenní­, lidově známá jako mechová brusinka. Má růžové květy, plody podobné brusinkovým, ale větší­ (až 15mm v průměru). Připravuje se z nich velice chutný kompot charakteristické sví­ravě nahořklé chuti. K nám se dováží­ z Ruska a Finska, kde dosud roste v hojném množství­. Slouží­ jako vhodná a na vitamí­n C bohatá náhrada brusinkového kompotu .

Mapa

admin