Vše na jednom místě
147227
Brutnák lékařský

Brutnák lékařský Borago officinalis

Brutnák lékařskýBří­za je ští­hlý strom dorůstají­cí­ do výšky cca 20 metrů. Má bí­lou kůru, která je pří­čně popraskaná a odlupuje se v pří­čných proužcí­ch. Mladé větve jsou hnědé, pokryté lepkavými bradavičkami. Nejprve jsou pří­mé, později nápadně převislé. Listy mají­ deltoidní­ tvar s dlouhými řapí­ky, zašpičatělou, na okraji dvakrát pilovitou čepel. Na rubové straně jsou světle zelené s vyniklou sí­ťovitou žilnatinou, na lí­ci pak mají­ sytě zelenou barvu. Samčí­ i samičí­ květy tvoří­ převislé jehnědy. Plody jsou drobné, široce kří­dlaté nažky. Rostlina kvete od dubna do května.

Čeleď

Bří­zovité - Betulaceae

Latinský název

Betula pendula

Lidové názvy

Březina, břest, deruzda

Popis

Bří­za je ští­hlý strom dorůstají­cí­ do výšky cca 20 metrů. Má bí­lou kůru, která je pří­čně popraskaná a odlupuje se v pří­čných proužcí­ch. Mladé větve jsou hnědé, pokryté lepkavými bradavičkami. Nejprve jsou pří­mé, později nápadně převislé. Listy mají­ deltoidní­ tvar s dlouhými řapí­ky, zašpičatělou, na okraji dvakrát pilovitou čepel. Na rubové straně jsou světle zelené s vyniklou sí­ťovitou žilnatinou, na lí­ci pak mají­ sytě zelenou barvu. Samčí­ i samičí­ květy tvoří­ převislé jehnědy. Plody jsou drobné, široce kří­dlaté nažky. Rostlina kvete od dubna do května.

Výskyt

Bří­za bělokorá je hojně rozší­řená po celé Evropě a Západní­ Sibiři od ní­žin až vysoko do hor. Dává přednost nevápenatým kyselým půdám a vyžaduje dostatek světla, ale jinak je velice odolná a nenáročná.

Droga

Sbí­rá se kůra, listy a pupeny.

Pupeny sbí­ráme na jaře ze starší­ch stromů před vypučení­m (duben-květen). Odřezáváme je spolu s větvičkami výhradně ze stromů poražených při zimní­m průklestu. a suší­me ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 30 Â°C. Suchá poupata mají­ při drcení­ pří­jemnou vůni a štiplavou chuť.

Listy sbí­ráme na jaře před a během květu (duben, květen a červen). Trhají­ se buďto jednotlivě nebo se zdrhují­ z větví­. Nikdy netrháme listy koncových větví­ a vždy dbáme, aby na stromě zůstal dostatek listů. Suší­me je ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě 30-40 Â°C. Sběr je vhodný pro začáteční­ky, protože listy jsou velmi odolné vůči zapaření­.

Kůru sbí­ráme brzy na jaře. Suší­me ji na slunci nebo v sušárně při teplotě do 45 Â°C.

Chemické složení­

V listech jsou obsaženy flavonoidy, silice, tří­sloviny, pryskyřice, vitamí­n C a fytoncidně působí­cí­ látky.

Účinek a použití­

Listy jsou součástí­ čajových směsí­ s močopudným, dezinfekční­m a potopudným účinkem. Jsou obsaženy v průmyslově vyráběných čajových směsí­ch, které jsou pomocnými léky při chorobách močových cest a při redukční­ dietě. Droga nemá vedlejší­ účinky; důležité je, že zvýšené vylučování­ moče není­ provázeno dráždění­m ledvin. V lidovém léčitelství­ se macerát, zápar nebo pří­padně odvar z březových listů (před použití­m se musí­ listy rozřezat nebo rozdrobit, aby se účinné látky lépe vyluhovaly) použí­vá jako močopudný čaj nejen při léčbě ledvinových kamenů, ale i při revmatismu a dně.

Zápar z pupenů a kůry se použí­vá při léčení­ akutní­ch a chronických ekzémů, při léčení­ těžce se hojí­cí­ch ran, odřenin kůže, při zánětech kůže s hnisavými ohnisky, při vypadávání­ vlasů.

admin