Vše na jednom místě
147144
Česnek kuchařský

Česnek kuchařský Allium

Česnek kuchařskýČesnek je vytrvalá rostlina dosahují­cí­ výšky i 1 metr. Má složenou cibuli, která je složena z jednotlivě rozdělených pacibulek - "stroužků". Z cibule vyrůstá do poloviny své výšky listnatý stvol s dlouze pochvatými, asi 1 cm širokými čárkovitými listy, které jsou na svrchu žlábkovité a mají­ šedavě zelené zbarvení­. Stvol je zakončen chudým kulovitým okolí­kem drobných, dlouze stopkatých, nazelenale až růžově bí­lých květů. Kvete od června do srpna, ale množí­ se zpravidla vegetativně pomocí­ stroužků.

Čeleď

Česnekovité - Alliaceae

Latinský název

Allium sativum

Lidové názvy

Dryák, luček

Popis

Česnek je vytrvalá rostlina dosahují­cí­ výšky i 1 metr. Má složenou cibuli, která je složena z jednotlivě rozdělených pacibulek - "stroužků". Z cibule vyrůstá do poloviny své výšky listnatý stvol s dlouze pochvatými, asi 1 cm širokými čárkovitými listy, které jsou na svrchu žlábkovité a mají­ šedavě zelené zbarvení­. Stvol je zakončen chudým kulovitým okolí­kem drobných, dlouze stopkatých, nazelenale až růžově bí­lých květů. Kvete od června do srpna, ale množí­ se zpravidla vegetativně pomocí­ stroužků.

Výskyt

Česnek pochází­ pravděpodobně z jižní­ Asie. Pěstoval se v Mezopotámii, starém Egyptě a s postupem civilizace v celém Středozemí­. Dnes se pěstuje jako zahradní­ i polní­ zelenina po celé Evropě v řadě forem. Nejlépe se mu daří­ v hlubokých půdách teplejší­ch poloh.

Droga

Cibule česneku. Pro farmaceutické i potravinářské účely se cibule vytrhávají­ v době počí­nají­cí­ho vadnutí­ a žloutnutí­ natě, kdy jsou plně vyvinuty. Pečlivě se zbaví­ hlí­ny a po zaschnutí­ nadzemní­ch částí­ se nechají­ doschnout. Skladují­ se na chladném suchém mí­stě v syrovém stavu. Ve vhodném obalu (celofán) si česnek uchová vysoký obsah silice déle než půl roku. Droga má velice charakteristickou ostrou chuť a po mechanickém poškození­ cibule typický štiplavý česnekový zápach. Cibule česneku napadené plí­sní­ se nesmějí­ použí­vat!

Chemické složení­

Cibule česneku obsahuje éterický olej alicin. Při extrahování­ drogy s vodou vznikne alií­n, který je rozpustný ve vodě a nemá vůni česneku. Pod vlivem enzymu aliináza a za pří­tomnosti kyslí­ku ze vzduchu se alií­n rozkládá na alicí­n, která má baktericidní­ a fungicidní­ účinky. Droga také obsahuje vitamí­ny A a B, amid kyseliny nikotinové, hormony s účinkem na mužské a ženské pohlavní­ žlázy, enzymy, jod aj.

Účinek a použití­

Cibule česneku má různorodé účinky. Protihlí­stový a baktericidní­ účinek se využí­vá při infekční­ch onemocnění­ch trávicí­ho ústrojí­. í‰terický olej ničí­ chorobnou a pomáhá při rozvinutí­ normální­ střevní­ flóry. Je dokázaný baktericidní­ účinek česneku na streptokokové, stafylokokové, tyfusové a dyzenterické mikroorganismy. Stimuluje vylučování­ žaludeční­ šťávy a žluče a tí­mto způsobem zlepšuje trávení­ a funkci žluční­ku. Část alicí­nu se vylučuje plí­cemi a účinkuje sekretolyticky při zánětech dýchací­ch cest a usnadřuje tak vykašlávání­. í‰terický olej snižuje vysoký krevní­ tlak, rozšiřuje cévy, zvětšuje amplitudu srdeční­ch stahů a zpomaluje srdeční­ rytmus. Je dobrý preventivní­ prostředek proti ateroskleróze.

Lidové léčitelství­ doporučuje česnek při černém kašli, ekzémech, padání­ vlasů, panariciu a při paradentóze. Česnek se použí­vá ve formě kaše (tampon do nosu) na prevenci proti chřipce, dva až tři stroužky je dostatečná denní­ dávka při žaludečně-střevní­ch obtí­ží­ch, nechutenství­, bronchitidě, hypertenzi a ateroskleróze. Na odstranění­ zápachu z česneku je třeba před jeho zkonzumování­m sní­st oloupané jablko nebo lží­ci medu.

Produkty obsahují­cí­ česnek kuchyřský

admin