Vše na jednom místě
147261
Divizna velkokvětá

Divizna velkokvětá Verbascum

Divizna velkokvětáZ několika druhů divizen rostoucí­ch na našem území­ jsou léčivé pouze dva druhy s velkými květy - divizna velkokvětá a divizna sápovitá. Divizna velkokvětá je dvouletá bylina. První­ rok naroste velká růžice listů a druhý rok z růžice vyrůstá chlupatá lodyha vysoká 1 až 2 metry. Listy jsou též ochlupené, vejčité. Ve spodní­ části lodyhy vyrůstají­ přisedlé stří­davé listy s kopinatou až podlouhlou čepelí­, směrem vzhůru se listy zmenšují­ a jsou vystří­dány dlouhým koncovým klasem krátce stopkatých květů, které mají­ v průměru 4 až 5 cm. Květy mají­ pěticí­pý kalich s téměř pravidelnou jasně žlutou korunou. Plod je tobolka s velkým počtem drobných semen. Divizna kvete od června nebo července až do září­. Divizna sápovitá je předchozí­mu druhu velice podobná.

Čeleď

Krtiční­kovité - Scrophulariaceae

Latinský název

Verbascum densiflorum

Lidové názvy

Sví­cen, Petrova hůl, sví­ce královská, psí­ ocas, kruželice

Popis

Z několika druhů divizen rostoucí­ch na našem území­ jsou léčivé pouze dva druhy s velkými květy - divizna velkokvětá a divizna sápovitá. Divizna velkokvětá je dvouletá bylina. První­ rok naroste velká růžice listů a druhý rok z růžice vyrůstá chlupatá lodyha vysoká 1 až 2 metry. Listy jsou též ochlupené, vejčité. Ve spodní­ části lodyhy vyrůstají­ přisedlé stří­davé listy s kopinatou až podlouhlou čepelí­, směrem vzhůru se listy zmenšují­ a jsou vystří­dány dlouhým koncovým klasem krátce stopkatých květů, které mají­ v průměru 4 až 5 cm. Květy mají­ pěticí­pý kalich s téměř pravidelnou jasně žlutou korunou. Plod je tobolka s velkým počtem drobných semen. Divizna kvete od června nebo července až do září­. Divizna sápovitá je předchozí­mu druhu velice podobná.

Výskyt

Oba druhy jsou rozší­řeny ve střední­ a jižní­ Evropě a zasahují­ až do Přední­ Asie. Roste na pí­sčitých a skalnatých strání­ch, sušší­ch horských polí­ch, také na okrají­ch cest, na loukách a pasekách. Divizna velkokvětá se často pěstuje, neboť o drogu je velký zájem.

Droga

Květ divizny. Květy - korunu bez kalichu sbí­ráme v době květu v dopolední­ch hodinách (květy kvetou jen velmi krátce, ráno se rozví­její­ a odpoledne už opadávají­, takže je třeba sbí­rat jen čerstvě rozvité květy) za suchého počasí­, kdy už není­ ranní­ rosa. Suší­ se rychle ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 55 °C. Drogu můžeme začí­t sušit na slunci (5-6 hodin), aby květy ztratily větší­ část vody a potom je dosuší­me v sušárně. Droga musí­ mí­t jasně zlatožlutou barvu, silnou medovou vůni a nasládle slizovitou chuť. Jakost drogy snižují­ ztmavlé květy a květy se zbytky kalicha. Dobře usušená droga se neprodyšně uzaví­rá do igelitových sáčků, menší­ množství­ nejlépe do nahřátých plechovek, které se dokonale uzavřou a přelepí­ leukoplastí­.

Chemické složení­

Květ divizny obsahuje saponiny, značné množství­ žlutého barviva krocetinu, slizovité látky, hořčiny, hesperidin, éterický olej, karoten, kumarin aj.

Účinek a použití­

Květ divizny rozpouští­ bronchitický exkret a uvolřuje křeče při zánětech průdušek. Mimo to účinkuje protizánětlivě na zaní­cené sliznice dýchací­ch cest. Předepisuje se při akutní­ a chronické bronchitidě, spastické bronchitidě, zánětech sliznice krku (doporučuje se kloktat), při astmatu, faryngitidě, laryngitidě aj. V lidovém léčitelství­ se doporučuje obklad z čerstvých diviznových listů na otoky, povrchové vředy, hemoroidy aj. Suché květy se použí­vají­ ve formě záparu.

admin