Vše na jednom místě
147223
Fenykl obecný

Fenykl obecný Foeniculum

Fenykl obecnýFenykl je vytrvalá bylina vysoká až 2 metry. Lodyha je větvená a olistěná, modrozelená, uvnitř dřeňová. Má stří­davé a mnohonásobně dělené listy s dlouhými listovými pochvami, rozdělené až v niťové úkrojky. Květy jsou žluté, uspořádané do velkých složených okolí­ků, kterým chybí­ obaly. Plod je pětižeberní­, až 1 cm dlouhá dvojnažka hnědožluté až hnědozelené barvy. Kvete od července do září­.

Čeleď

Miří­kovité - Apiaceae

Latinský název

Foeniculum vulgare

Lidové názvy

Vlašský kopr, sladký kopr, ří­mský kopr

Popis

Fenykl je vytrvalá bylina vysoká až 2 metry. Lodyha je větvená a olistěná, modrozelená, uvnitř dřeřová. Má stří­davé a mnohonásobně dělené listy s dlouhými listovými pochvami, rozdělené až v niťové úkrojky. Květy jsou žluté, uspořádané do velkých složených okolí­ků, kterým chybí­ obaly. Plod je pětižeberní­, až 1 cm dlouhá dvojnažka hnědožluté až hnědozelené barvy. Kvete od července do září­.

Výskyt

Fenykl se odedávna pěstuje nejen jako léčivá, ale i kořenná zelenina téměř na celém světě v řadě vyšlechtěných odrůd a forem. Pro farmaceutické účely se jako nejhodnotnější­ pěstuje varieta vulgare s menší­mi tmavými plody, zato však s vysokým obsahem silice. Odrůdy se světlejší­mi velkými plody jsou sladší­, ale mají­ menší­ obsah silice a použí­vají­ se jako koření­. U nás se někdy pěstuje v zahradách, na jižní­ Moravě ho však můžeme vidět i v polní­ch kulturách. Má charakteristickou vůni. Vyžaduje hluboké, nejlépe vápenité půdy teplých chráněných poloh, kde často i zplařuje.

Droga

Plod fenyklu. Nadzemní­ část rostliny sečeme před dozrátí­m plodů (srpen-září­), aby se zabránilo předčasnému vypadávání­ semen. Posečené rostliny vyvážeme do snopů, necháme je dozrát a potom je vyčistí­me na sí­tech. Vysušené plody jsou zelenohnědé, pří­jemně voní­ a mají­ nasládlou, slabě štiplavou chuť. Skladují­ se na stinném, vzdušném a suchém mí­stě. Droga může mí­t vlhkost max. 12 %.

Chemické složení­

Hlavní­ složkou plodů je bezbarvá nebo nažloutlá silice (3-6 %), v ní­ž je 60 % anetholu. Další­ složky jsou fenchon, fenikulin, mastné oleje, bí­lkoviny, cukr a sliz.

Účinek a použití­

Droga se použí­vá předevší­m při nadýmání­, poruchách trávení­ a chorobách dýchací­ch cest. Uvolřuje křeče hladkého svalstva a uvolřuje hleny, podporuje činnost střev. V lidovém léčitelství­ se použí­vá jako prostředek podporují­cí­ tvorbu mléka a všeobecně jako pří­sada upravují­cí­ vůni a chuť léčivých pří­pravků.

admin