Vše na jednom místě
147241
Heřmánek pravý

Heřmánek pravý Matricaria chamomilla

Heřmánek pravýHeřmánek je jednoletá bylina s rozvětvenou lodyhou vysokou až 0,5 metru. Listy jsou stří­davě přisedlé a jejich čepel je dvakrát až třikrát zpeřeně dělená v úzké čárkovité úkrojky. Jednotlivé úbory se nacházejí­ na mnohočetných rozvětvených stopkách a skládají­ se z okrajových, bí­lých a jazykovitých samičí­ch květů a vnitřní­ch, trubkovitých, žlutých oboupohlavní­ch květů. Květní­ lůžko je nejprve polokulovité, později kuželovité a uvnitř duté. Plody jsou podlouhlé hnědé nažky bez chmýru. Kvete od května do září­.

Čeleď

Hvězdnicovité - Asteraceae

Latinský název

Chamomilla recutita

Lidové názvy

Kamilky, marunka, harmaní­ček, rumánek

Popis

Heřmánek je jednoletá bylina s rozvětvenou lodyhou vysokou až 0,5 metru. Listy jsou stří­davě přisedlé a jejich čepel je dvakrát až třikrát zpeřeně dělená v úzké čárkovité úkrojky. Jednotlivé úbory se nacházejí­ na mnohočetných rozvětvených stopkách a skládají­ se z okrajových, bí­lých a jazykovitých samičí­ch květů a vnitřní­ch, trubkovitých, žlutých oboupohlavní­ch květů. Květní­ lůžko je nejprve polokulovité, později kuželovité a uvnitř duté. Plody jsou podlouhlé hnědé nažky bez chmýru. Kvete od května do září­.

Výskyt

Vyskytuje se po celé Evropě a západní­ Asii na východ až do severní­ Indie, jako polní­ plevel byl již dávno zavlečen do Severní­ Ameriky a Austrálie. Roste předevší­m v teplejší­ch oblastech na loukách, polí­ch, úhorech, podél cest a na rumiští­ch, na sušší­ch pí­sčitých půdách, často pospolitě. Pěstování­ je celkem náročné, nedaří­ se mu ale ve vlhkých chladných oblastech s kyselými podmáčenými půdami.

Droga

Květ heřmánku. Květy sbí­ráme od května do září­. íšbory trháme společně s krátkou částí­ stopky a ukládáme je do plytkých koší­ků. Suší­ se ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 35 Â°C. Vysušené úbory mají­ bí­lé lí­stky, kalich a stopka jsou zelené. Droga pří­jemně voní­ a má slabě hořkou chuť. Uskladřuje se na stinném, suchém a vzdušném mí­stě. Může mí­t max 15 % vlhkost.

Chemické složení­

Droga obsahuje kolem 1 % silice (pěstované polyploidní­ formy až 3 %), která má zelenou až modrou barvu podle druhu azulénů. Silice obsahuje větší­ množství­ parafí­nu a seskviterpénu (okolo 10 %), kyselinu kaprilovou, nonilovou a izovalerovou. Hlavní­mi složkami jsou bisabolol a jeho kyslí­kové deriváty farnezén a chamazulén. Dále ještě droga obsahuje kumarí­ny, flavonové glykozidy, slizovité látky, kyselinu nikotinovou, stearovou a citronovou, karoten, vitamí­n C a hořčiny.

Účinek a použití­

Bohaté složení­ drogy a také silice je předpokladem širokého účinku a použití­ drogy. Silice heřmánku má má protizánětlivý a zklidřují­cí­ účinek při chorobách trávicí­ho ústrojí­, kolikách žaludku a střev, gastritidě, kolitidě, meteorizmu, stomatitidě, gingivitidě, při zánětech dýchací­ch cest, tonzilitidě, faryngitidě a laryngitidě (inhalace výparů silice). Zevně se použí­vá na obklady při zánětech sliznice očí­, zánětech dělohy a koneční­ku, při hemoroidech. Dobré výsledky se dosahují­ i při ledvinných kamenech a při zánětech ledvin a močového měchýře. Silice zvyšuje počet srdeční­ch stahů a rozšiřuje mozkové cévy.

Glykozidy zvyšují­ vylučování­ žaludeční­ch a střevní­ch šťáv, žluči a zlepšují­ chuť do jí­dla. Flavonoidy a kumarí­ny mají­ mí­rný spazmolyitický účinek. Chamazulén má výrazný protialergický účinek (při astmatu) a lokální­ anestetický účinek. Také podporuje látkovou výměnu v organizmu. Při vaření­ se rozkládá, proto se droga použí­vá ve formě záparu nebo studeného výtažku.

Zápar z úborů heřmánku zlepšuje a zrychluje regeneraci tkání­, proto se použí­vá při špatně se hojí­cí­ch ranách (ve formě obkladů). Heřmánek nachází­ uplatnění­ také jako prostředek podporují­cí­ pocení­, při léčení­ bronchiální­ho astmatu, revmatizmu, neuralgických bolestech, při alergické gastritidě, vředech a kolikách, nervovém podráždění­, epilepsii, při bolestech hlavy, mokrých ekzémech, popáleninách od RTG paprsků, otocí­ch, povrchových vředech, bolestivé menstruaci, děložní­m krvácení­, pocení­ noh aj.

Mapa

admin