Vše na jednom místě
147145
Jableční­k obecný

Jableční­k obecný Marrubium vulgare

Jableční­k obecnýJableční­k je vytrvalá bylina se čtyřhrannou, ochlupenou, do 1 metru vysokou lodyhou. Řapí­katé listy jsou vstří­cné, široce vejčité až srdčité, na okraji hrubě vroubkované. Na svrchní­ straně jsou jemně chlupaté, na rubu šedě až bělavě plstnaté, mají­ sí­ťovitou a na rubu vyniklou žilnatinu. Květy jsou bí­lé, složené do lichopřeslenů a vyrůstají­ v úžlabí­ horní­ch listů. Kalich je trubkovitý, rozeklaný do deseti zubů, které se později ohýbají­ nazpět. Koruna je pěticí­pá, dvoupyská a má čtyři tyčinky. Plod jsou čtyři podlouhlé tvrdky, uzavřené v kalichu. Celá rostlina má pří­jemnou jablečnou vůni, zřetelnou zejména při rozetření­ listů. Kvete od června do září­.

Čeleď

Hluchavkovité - Lamiaceae

Latinský název

Marrubium vulgare

Lidové názvy

Samaritánka, bí­lá buřina, zelená šedivka, jableční­k vonný

Popis

Jableční­k je vytrvalá bylina se čtyřhrannou, ochlupenou, do 1 metru vysokou lodyhou. Řapí­katé listy jsou vstří­cné, široce vejčité až srdčité, na okraji hrubě vroubkované. Na svrchní­ straně jsou jemně chlupaté, na rubu šedě až bělavě plstnaté, mají­ sí­ťovitou a na rubu vyniklou žilnatinu. Květy jsou bí­lé, složené do lichopřeslenů a vyrůstají­ v úžlabí­ horní­ch listů. Kalich je trubkovitý, rozeklaný do deseti zubů, které se později ohýbají­ nazpět. Koruna je pěticí­pá, dvoupyská a má čtyři tyčinky. Plod jsou čtyři podlouhlé tvrdky, uzavřené v kalichu. Celá rostlina má pří­jemnou jablečnou vůni, zřetelnou zejména při rozetření­ listů. Kvete od června do září­.

Výskyt

Jableční­k obecný je teplomilný a světlomilný druh. Roste téměř po celé Evropě až do Skandinávie a byl jako léčivka zavlečen i do Severní­ Ameriky, kde také zdomácněl. U nás je hojnější­ pouze na jižní­ Moravě, jinak se vyskytuje roztroušeně jako plevelná rostlina po celém území­ na rumiští­ch, podél cest, plotů, v křovinách a na pastvinách. Pro potřeby farmaceutického průmyslu se pěstuje na lehčí­ch, dobře propustných sušší­ch půdách v teplejší­ch oblastech.

Droga

Nať jableční­ku. Nadzemní­ část rostliny sbí­ráme v době květu (červen- srpen). Nať s květy odřezáváme asi 20 cm od vrcholu, čistí­me od zdřevnatělých částí­, potom vážeme do malých svazků, které nesmí­me stahovat a suší­me ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 35 Â°C. Vysušená droga je šedozelená, pří­jemně voní­ a má hořkou chuť. Uskladřuje se na stinném a vzdušném mí­stě.

Chemické složení­

Nať jableční­ku obsahuje tří­sloviny, živici, silice, hořčiny marubin a marubiin, saponiny, slizovité látky, vosky, sacharidy aj.

Účinek a použití­

Droga má dobrý sekretolytický a odkašlávací­ účinek při chronické bronchitidě, laryngitidě, tracheitidě, bronchiální­m astmatu a spastické bronchitidě. Odstrařuje křeče, reguluje srdeční­ rytmus, dobře účinkuje při žaludeční­ch vředech a gastritidě, zánětech střev, průjmech, srdeční­ arytmii, onemocnění­ sleziny a jater, zánětech ledvin a močového měchýře. íščinkuje také žlučopudně a s úspěchem se použí­vá při žluční­kových kamenech a žloutence.

Lidové léčitelství­ doporučuje drogu při nechutenství­, při nepravidelné menstruaci, hemoroidech, revmatizmu, na pročištění­ krve, při křečí­ch orgánů dutiny břišní­, horečce, zánětech lymfatických uzlin a při hlí­stech. Ve formě koupelí­ s odvarem z jableční­ku léčí­me kožní­ vyrážky, obkladem z čerstvé podrcené natě léčí­me hnisavé rány u dobytka.

admin