Vše na jednom místě
147248
Jahodní­k obecný

Jahodní­k obecný Fragaria

Jahodní­k obecnýJahodní­k je vytrvalá bylina, která má šikmý, větvený a hnědě zbarvený oddenek, z něhož vyrůstá pří­zemní­ listová růžice a dlouhé plazivé, v uzlinách kořenují­cí­ šlahouny, jimiž se rostlina intentivně rozmnožuje. Listy mají­ dlouhé, jemně ochlupené řapí­ky a jsou složené ze tří­ vejčitých pilovitých lí­stků. Květy jsou bí­lé s pěticí­pým kalichem a vyšší­m počtem tyčinek. Plod je složený z drobných žlutohnědých semí­nek nacházejí­cí­ch se na povrchu masitého, šťavnatého a v době zralosti polokulovitého nebo podlouhle vejčitého, červeného květní­ho lůžka. Pro léčebné účely se využí­vají­ i listy zahradní­ho jahodní­ku. Jeho listy a plody jsou sice větší­, ale méně aromatické. Jahodní­k kvete na jaře od května do června.

Čeleď

Růžovité - Rosaceae

Latinský název

Fragaria vesca

Lidové názvy

Červené jahody

Popis

Jahodní­k je vytrvalá bylina, která má šikmý, větvený a hnědě zbarvený oddenek, z něhož vyrůstá pří­zemní­ listová růžice a dlouhé plazivé, v uzlinách kořenují­cí­ šlahouny, jimiž se rostlina intentivně rozmnožuje. Listy mají­ dlouhé, jemně ochlupené řapí­ky a jsou složené ze tří­ vejčitých pilovitých lí­stků. Květy jsou bí­lé s pěticí­pým kalichem a vyšší­m počtem tyčinek. Plod je složený z drobných žlutohnědých semí­nek nacházejí­cí­ch se na povrchu masitého, šťavnatého a v době zralosti polokulovitého nebo podlouhle vejčitého, červeného květní­ho lůžka. Pro léčebné účely se využí­vají­ i listy zahradní­ho jahodní­ku. Jeho listy a plody jsou sice větší­, ale méně aromatické. Jahodní­k kvete na jaře od května do června.

Výskyt

Jahodní­k obecný je rozší­řen po celé Evropě a Sibiři, zasahuje i daleko na sever. U nás je hojný zejména na pasekách, lesní­ch okrají­ch, spáleniští­ch, mezí­ch, travnatých strání­ch a světlých listnatých i jehličnatých lesí­ch od ní­žin do hor.

Droga

List jahodní­ku. Sbí­ráme listy jahodní­ku obecného a zahradní­ho. Listy jahodní­ku obecného sbí­ráme i se stopkami, listy jahodní­ku zahradní­ho bez stopek. Listy trháme po sběru plodů, dokud jsou ještě zelené. Suší­me ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 40 Â°C. Suché listy jsou světle zelené a slabě nehořklé, nevoní­. Skladujeme na stinném, vzdušném a suchém mí­stě.

K léčbě se použí­vají­ i čerstvé plody jahodní­ku.

Chemické složení­

Čerstvý plod jahody obsahuje okolo 9 % sacharidů (fruktózu a glukózu), kyselinu citronovou a jablečnou, pektiny, tří­sloviny, flavonoidy, vitamí­ny skupiny B, vitamí­n C, karoten (provitamin A), silice, aromatické estery, soli fosforu a mikroprvky (železo, měď, chrom a mangan). Listy obsahují­ tří­sloviny, vitamí­n C (do 380 mg%), stopy alkaloidů, glykozid fragarin, flavonoidy aj.

Účinek a použití­

Droga rozšiřuje cévy a snižuje krevní­ tlak při hypertenzi a zpomaluje srdeční­ rytmus. Zesiluje stahy děložní­ho svalstva, proto se použí­vá při gynekologických onemocnění­ch. Krom toho podporuje látkovou výměnu a účinkuje protizánětlivě při dně, ledvinných a žlučových kamenech, při zánětech žaludku a střev. Má i diuretický účinek. Protože listy obsahují­ tří­sloviny a flavonoidy, mají­ dobrý účinek při průjmech. Listy a zvlášť plody obsahují­cí­ železo a jiné mikroprvky jsou vhodným prostředkem při léčbě anemie a avitaminozy.

Plody účinkují­ prospěšně jako léčebný prostředek při ateroskleroze, žaludeční­ch a duodenální­ch vředech, dně a artritidě. Plody zaženou ží­zeř, zlepšují­ trávení­, odstrařují­ zácpu. Někdy však plody jahodní­ku vyvolávají­ alergickou reakci!

Lidové léčitelství­ doporučuje drogu i při prochladnutí­, bolení­ hlavy, neurastenii (nervové slabosti), hemoroidech, při léčbě ran (ve formě obkladů z listů).

admin