Vše na jednom místě
147142
Jehlice trnitá

Jehlice trnitá Ononis spinosa

Jehlice trnitáJehlice je rozvětvený keř vysoký 0,80 metrů. Tvoří­ krátký, tmavě hnědý oddenek a boční­ rozvětvené kořeny. Dolní­ a střední­ listy jsou trojčetné, horní­ pak jednoduché s palisty a drobně zoubkovanou čepelí­. Květy vyrůstají­ po jednom až po dvou z paždí­ listů a na vrcholcí­ch tvoří­ husté hroznovité soukvětí­. Koruna je růžová, nepravidelná, dvakrát delší­ než kalich. Plod je lusk s dvěma až čtyřmi semeny. Kvete od června do září­.

Čeleď

Bobovité - Fabaceae

Latinský název

Ononis spinosa

Lidové názvy

Babí­ hněv, vochlice, jehlice, mužská láska

Popis

Jehlice je rozvětvený keř vysoký 0,80 metrů. Tvoří­ krátký, tmavě hnědý oddenek a boční­ rozvětvené kořeny. Dolní­ a střední­ listy jsou trojčetné, horní­ pak jednoduché s palisty a drobně zoubkovanou čepelí­. Květy vyrůstají­ po jednom až po dvou z paždí­ listů a na vrcholcí­ch tvoří­ husté hroznovité soukvětí­. Koruna je růžová, nepravidelná, dvakrát delší­ než kalich. Plod je lusk s dvěma až čtyřmi semeny. Kvete od června do září­.

Výskyt

Jehlice trnitá je rozší­řena po celé Evropě od ní­žin až do podhůří­ a roste i v Asii, předevší­m na sušší­ch vápencových půdách. Hojně roste na suchých travnatých strání­ch, pastvinách a mezí­ch, podél cest a na neobdělávaných půdách. Dobře snáší­ i výkyvy vlhkosti. Pěstuje se jako dvouletá rostlina i na chudých lehčí­ch půdách, vyžaduje ale dostatek světla. Dnes se častěji pěstuje jehlice rolní­, která je bez trnů.

Droga

Kořen jehlice. Kořeny rostliny se sbí­rají­ před květem (březen-duben) nebo po odkvětu (září­-listopad). Lehce se vybí­rá po dešti, přičemž stačí­ tahat pouze za jednu větev rostliny. Kořeny umyjeme, očistí­me a suší­me na slunci nebo v sušárně při teplotě do 50-60 Â°C. Vysušené kořeny jsou zvenku šedohnědé, uvnitř světle žluté, specificky voní­ a mají­ pálivou chuť. Balí­ se do balí­ků. Skladují­ se na stinném, vzdušném a suchém mí­stě. Mohou obsahovat až 12 % vody.

Chemické složení­

Kořeny obsahují­ okolo 0,2 % silic, flavonoidy, saponin ononid, tří­sloviny, sacharozu, kyselinu citronovou aj.

Účinek a použití­

Droga má diuretický účinek a podporuje pocení­, které způsobuje silice. Preparáty z drogy nacházejí­ uplatnění­ předevší­m při zablokování­ tekutin v organismu, při srdeční­ slabosti, zánětu ledvin, při otocí­ch různého původu, při obezitě. Mají­ dobrý účinek ledvinných a žlučových kamenech. Zvyšují­ krevní­ tlak a zvětšují­ amplitudu srdeční­ch úderů.

Lidové léčitelství­ doporučuje kořeny jehlice i pře léčbě revmatizmu, při hemoroidech na zastavení­ krvácení­, při neplodnosti a dně.

admin