Vše na jednom místě
147244
Kontryhel

Kontryhel Alchemilla

KontryhelKontryhel obecný je souborný název pro několik desí­tek velmi podobných a systematicky často i problematických druhů, z nichž nejběžnější­ je kontryhel žlutozelený - Alchemilla xantochlora. Je to vytrvalá bylina s ochlupeným a rozvětveným oddenkem, který dosahuje výšky až 0,30 metrů. Spodní­ listy jsou dlaňovitě deví­tilaločné s dlouhými řapí­ky, horní­ listy jsou na krátkém řapí­ku anebo přisedlé. Květy jsou žlutozelené, drobné, se čtyřmi tyčinkami a nacházejí­ se na vrcholu stonku v malých, okolí­kům podobných soukvětí­ch. Plod je nažka zavřená v květní­m lůžku. Kontryhel kvete vytrvale od května do září­.

Čeleď

Růžovité - Rosaceae

Latinský název

Alchemilla vulgaris

Lidové názvy

Husí­ nožka, alchemilka, rosička

Popis

Kontryhel obecný je souborný název pro několik desí­tek velmi podobných a systematicky často i problematických druhů, z nichž nejběžnější­ je kontryhel žlutozelený – Alchemilla xantochlora. Je to vytrvalá bylina s ochlupeným a rozvětveným oddenkem, který dosahuje výšky až 0,30 metrů. Spodní­ listy jsou dlařovitě deví­tilaločné s dlouhými řapí­ky, horní­ listy jsou na krátkém řapí­ku anebo přisedlé. Květy jsou žlutozelené, drobné, se čtyřmi tyčinkami a nacházejí­ se na vrcholu stonku v malých, okolí­kům podobných soukvětí­ch. Plod je nažka zavřená v květní­m lůžku. Kontryhel kvete vytrvale od května do září­.

Výskyt

Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v mí­rné a severní­ Asii a ve východní­ části Severní­ Ameriky. Na jih zasahuje až na Kavkaz a do Himalájí­, na severu do Grónska. U nás je velmi hojně rozší­řena od ní­žin do hor na vlhkých loukách, prameniští­ch, podél potoků a řek, ve vlhkých lesí­ch a všude tam, kde je vlhké prostředí­.

Droga

Nať a kořen kontryhele. Celou rostlinu i s kořeny sbí­ráme v době květu (květen-září­). Suší­ se ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Vysušená droga má hořce štiplavou chuť a nevoní­. Stonek je zelený a kořeny tmavě hnědé. Uskladřuje se na stinném, suchém a vzdušném mí­stě.

Chemické složení­

Droga obsahuje 6-8 % tří­slovin, kyselinu salicylovou, flavonoidy, hořčiny, vitamí­n C, sliz, škrob a některé neprozkoumané látky.

Účinek a použití­

íščinek drogy je předevší­m adstringentní­ (stahují­cí­) a hemostiptický (zastavují­cí­ krvácení­). Předepisuje se při onemocnění­ch ženských pohlavní­ch orgánů – silná menstruace a zhoršená funkce vaječní­ků, zánětlivá onemocnění­ pochvy, výtok a při hemoroidech. Droga má i mí­rný spazmolytický a močopudný účinek při onemocnění­ch trávicí­ch orgánů, žluční­kové dyskinéze, pí­sku v ledvinách a žluční­ku. Zevně se použí­vá ve formě obkladů na špatně se hojí­cí­ rány, vředy a při revmatizmu. Odvar kontryhelu se použí­vá při rýmě a krvácení­ z nosu.

Lidové léčitelství­ doporučuje drogu na otoky, při bolestech hlavy, hnisavých zánětech aj.

admin