Vše na jednom místě
147252
Kozlí­k lékařský

Kozlí­k lékařský Valeriana officinalis

Kozlí­k lékařskýKozlí­k je vytrvalá bylina s rovnou, jednoduchou, podlouhle rýhovanou lodyhou, vysokou do 1-1,5 metru. Listy jsou vstří­cné, dole řapí­katé, nahoře přisedlé. Jednotlivé lí­stky jsou asi 1 cm široké, kopinaté a zejména na spodní­ch listech hluboce pilovité. Květy jsou drobné, bí­lé nebo světle růžové, vonné, nesouměrné a skládají­ ploché koncové vidlanovité laty. Plod je malá, vejčitá nažka s křidélkem. Kozlí­k kvete od května do srpna.

Čeleď

Kozlí­kovité - Valerianaceae

Latinský název

Valeriana officinalis

Lidové názvy

Baldrián, odolen, kočičí­ kořen, čertikus

Popis

Kozlí­k je vytrvalá bylina s rovnou, jednoduchou, podlouhle rýhovanou lodyhou, vysokou do 1-1,5 metru. Listy jsou vstří­cné, dole řapí­katé, nahoře přisedlé. Jednotlivé lí­stky jsou asi 1 cm široké, kopinaté a zejména na spodní­ch listech hluboce pilovité. Květy jsou drobné, bí­lé nebo světle růžové, vonné, nesouměrné a skládají­ ploché koncové vidlanovité laty. Plod je malá, vejčitá nažka s křidélkem. Kozlí­k kvete od května do srpna.

Výskyt

Kozlí­k lékařský je rozší­řen v celém mí­rném pásmu severní­ polokoule. Vyskytuje se od ní­žin do hor na vlhkých loukách, v pří­kopech, na prameniští­ch, v záplavových lužní­ch lesí­ch, ve vlhkých křovinách s porosty olší­ a vrb a kolem vodní­ch toků.

Droga

Kořen a oddenek kozlí­ku. Oddenky spolu s kořeny vybí­ráme v srpnu až září­, když nadzemní­ část začí­ná uvadat. Vykopané oddenky očistí­me od natě a od půdy, potom je ukládáme do košů a umýváme několikanásobným ponoření­m do studené vody. Poté je podélně nařežeme a suší­me na otevřeném vzdušném mí­stě nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Vysušené kořeny jsou světle zelené a sladko hořké. Charakteristický valeriánový pach vzniká při sušení­. Čerstvý oddenek nepáchne. Vysušené kořeny se skladují­ na suchém, stinném a vzdušném mí­stě. Droga může mí­t vlhkost do 16 %.

Chemické složení­

Droga obsahuje hlavně silice (až 2 %), které oddenku dodávají­ specifickou vůni. Dále obsahuje ester alkoholu borneolu a kyselinu izovalerovou, myrtenol, seskviterpeny aj. Dále kořeny ještě obsahují­ alkaloidy (valerin, chatinin), valepotriáty, cholin, glykosidy, enzymy, sacharidy, škrob, tří­sloviny, živice, flavonoidy aj.

Kvalitní­ droga kozlí­ku je ta, která obsahuje 0,8 % valepotriátů a 0,5 % silice.

Účinek a použití­

Droga má uklidřují­cí­ účinek při nespavosti, nervovém napětí­, nervové a psychické únavě, srdeční­ch neurózách, neurastenií­ch. Valepotriáty mobilizují­ při únavě nervovou soustavu. Ostatní­ látky kozlí­ku regulují­ činnost svalového aparátu srdce a rozšiřují­ koronární­ cévy, přičemž působí­ hypotenzivně (snižují­ krevní­ tlak). Odstrařují­ křeče hladkého svalstva a blahodárně účinkují­ při žaludeční­ch a střevní­ch těžkostech nervového původu.

admin