Vše na jednom místě
147156
Kustovnice čí­nská

Kustovnice čí­nská Lycium chinense

Kustovnice čí­nskáKustovnice je keřovitá trvalka dorůstají­cí­ výšky 1-3 metrů. Větve se snadno rozklánějí­. Listy jsou kopinaté až vejčité a jsou na větví­ch jednotlivě nebo i ve svazečcí­ch po třech. Květy mají­ nafialovělou barvu. Plodem je oválně protáhlá červená bobule, velká asi 2,5 centimetrů.

Čeleď

Lilkovité - Solanaceae

Latinský název

Lycium chinense

Lidové názvy

Bobule goji, wolfberry, západní­ pámelní­k

Popis

Kustovnice je keřovitá trvalka dorůstají­cí­ výšky 1-3 metrů. Větve se snadno rozklánějí­. Listy jsou kopinaté až vejčité a jsou na větví­ch jednotlivě nebo i ve svazečcí­ch po třech. Květy mají­ nafialovělou barvu. Plodem je oválně protáhlá červená bobule, velká asi 2,5 centimetrů.

Výskyt

Kustovnice čí­nská je blí­zkou pří­buznou kustovnice cizí­ (Lycium barbarum), která u nás roste v živých plotech, u železniční­ch náspů nebo na strání­ch jako plevel. Kustovnice čí­nská roste zejména v severní­ centrální­ a západní­ Čí­ně - předevší­m dí­ky její­mu průmyslovému pěstování­ v těchto lokalitách. Roste dobře na lehčí­ch půdách i půdách chudých. Při dobrých půdní­ch podmí­nkách a dostatku vláhy se velmi odvděčí­ velikostí­ plodů i jejich vyšší­m počtem.

Droga

Nejví­ce se použí­vají­ plody kustovnice, dále pak olej ze semen, sušené listy a kůra z kořenů.

Plody se sklí­zí­, když je ovoce zralé z 80-90 %. Vyvarujeme se sběru po dešti. Bobule potřebují­ šetrnou péči, aby nedošlo k jejich stlačení­ a poškození­. Sušit můžeme přirozeně vzduchem nebo mechanickou dehydratací­.

Sušení­ vzduchem. Rozmí­stí­me plody ve vrstvě 2 cm a plody během sušení­ neotáčí­me, dokud nejsou suché.

Mechanická dehydratace. K sušení­ použijeme proud horkého vzduchu. Sušárna je rozdělena do tří­ teplotní­ch sekcí­. V první­ sekci je teplota 40 – 50 °C a plody se tu nechávají­ 24 hodin .V druhé sekci je teplota 50 – 55 °Ckde plody zůstanou 36 – 48 hodin. Ve třetí­ sekci je teplota 55 – 65 °C a plody zde zůstanou 24 hodin. Potom plody vyjmeme ze sušárny a odstraní­me stonky.

Chemické složení­

Z nutriční­ho hlediska je kustovnice pravděpodobně nejhodnotnější­m ovocem na planetě. Obsahuje 18 druhů aminokyselin, 22 stopových prvků – např. zinek, železo, měď, vápní­k, selen, fosfor a germanium, které se v potravinách nachází­ jen velice zří­dka a působí­ proti rakovinovým buřkám. Dále pak 11 minerálů v organické formě. Je nejbohatší­m zdrojem karotenoidů ze všech známých rostlin na Zemi. Celá skupina karotenoidů má vysokou schopnost vychytávat volné kyslí­kové radikály. Mezi nejvýznamnější­ karotenoidy patří­ alfa a beta karoten, lutein, lykopen a zeaxanthin. Kustovnice čí­nská obsahuje zejména karotenoidy betain, provitamí­n A karoten, zeaxanthin a fysalen. Obsahuje mnohem ví­ce beta karotenu než mrkev. Nechybí­ zde ani vitamí­ny C, B1, B2, B6 a E, dále pak protizánětlivý beta sisterol a unikátní­ skupina lycium polysacharidů, které odstrařují­ volné radikály.

Účinek a použití­

Plody posilují­ ledviny a játra, podporují­ krvetvorbu, snižují­ krevní­ tlak, hladinu tuku i cukru v krvi. Dále se použí­vají­ při plicní­ tuberkulóze, některých oční­ch chorobách a jsou účinným prostředkem při ženské i mužské neplodnosti. Uží­vání­m dochází­ i k omezení­ vzniku bolestí­ v kří­ži a kolenou, bolestí­ hlavy, hučení­ v uší­ch a závratí­. Také zlepšují­ pevnost šlach a nehtů. Podporují­ trávení­, zlepšují­ činnost střev a pozitivně působí­ na menstruační­ cyklus. Mají­ antioxidační­ účinky - eliminují­ riziko poškození­ buněk volnými radikály a sluneční­m záření­m, tí­m zpomalují­ stárnutí­ kůže a těla.

Kůra z kořenů se použí­vá při nachlazení­, kašli, krvácení­ z nosu, diabetu, bolestech zad, bolest v krku, revmatismu, snižuje cholesterol, pomáhá při impotenci.

Čaj ze sušených plodů a listí­ snižuje krevní­ tlak, snižuje obsah cholesterolu v krvi. Pravidelné použití­ zlepšuje funkci ledvin a jater.

Olej ze semen je výborný na vysušenou pokožku, při svědění­ i jako antibiotikum.

Čí­řané považují­ kustovnici také za silné afrodiziakum, které u mužů zvyšuje hladinu pohlavní­ch hormonů v krvi.

admin