Vše na jednom místě
147150
Lékořice lysá

Lékořice lysá Glycyrrhiza

Lékořice lysáLékořice je vytrvalá bylina s rozvětvenou lodyhou vysokou až 1 metr. Listy jsou lichozpeřené, na lí­ci lysé, na rubu jemně žlaznaté a lepkavé. Květy se nacházejí­ v úžlabí­ horní­ch list, jsou uspořádané do hroznů a mají­ růžovofialovou barvu. Plod je kožovitý červenohnědý lusk se třemi až šesti hnědými, hladkými semeny. Lékořice kvete od června do srpna.

Čeleď

Bobovité - Fabaceae

Latinský název

Glycyrrhiza glabra

Lidové názvy

Sladké dřevo

Popis

Lékořice je vytrvalá bylina s rozvětvenou lodyhou vysokou až 1 metr. Listy jsou lichozpeřené, na lí­ci lysé, na rubu jemně žlaznaté a lepkavé. Květy se nacházejí­ v úžlabí­ horní­ch list, jsou uspořádané do hroznů a mají­ růžovofialovou barvu. Plod je kožovitý červenohnědý lusk se třemi až šesti hnědými, hladkými semeny. Lékořice kvete od června do srpna.

Výskyt

Rostlina pochází­ z jižní­ Evropy, kde se i dnes nachází­ v planých formách. Dří­ve se pěstovala hojněji na jižní­ Moravě, dnes se její­ kultury opět obnovují­. Nejlépe se jí­ daří­ v hlubší­ch lehčí­ch půdách teplých poloh. Množí­ se kořenovými odnožemi nebo částmi podzemní­ch výběžků.

Droga

Kořen lékořice lysé. Kořeny vykopáváme z nejméně tří­letých rostlin koncem vegetační­ho období­ (září­-ří­jen), kdy rostliny shazují­ listy. Vykopané kořeny tří­dí­me, potom opatrně očistí­me od kůry a vysuší­me je. Oloupané kořeny mají­ světle žlutý povrch, mají­ válcovitý tvar a jsou různě dlouhé a silné (od 5 do 50 milimetrů). Uvnitř jsou citronově žluté, lom je vláknitý a paprsčitý. Droga má charakteristický pach a sladkou, mí­rně škrablavou chuť. Kořeny se mohou použí­vat nařezané na pravidelné kousky nebo rozemleté na prach.

Chemické složení­

Základní­ složkou lékořice je saponin glycirhizin (6-12 %), který způsobuje sladkou chuť drogy. Glycirhizin je padesátkrát sladší­ než cukr. Droga dále obsahuje sacharózu (5 %), glukózu (3 %), glykosid likviritin (způsobuje citronově žluté zbarvení­ drogy), hořčiny, živice, škrob (20 %) aj.

Účinek a použití­

Glycirhizin obsažený v droze působí­ sekretolyticky a expektoračně při zánětech dýchací­ch cest. Kořen má i močopudný a pročišťují­cí­ účinek. Lékořice účinkuje také protizánětlivě a spazmolyticky a použí­vá se s dobrými výsledky při léčbě žaludeční­ch vředů. Zjištěný je také jeho antialergický účinek při ekzémech, horečce, zánětech kůže a očí­, při otravách houbami, potravinami a při mnohých jiných intoxikací­ch.

admin