Vše na jednom místě
147245
Len setý

Len setý Linum usitatissimum

Len setýLen je jednoletá bylina s válcovitou lodyhou, u vrchu rozvětvenou, vysokou do 1,5 metru. Listy jsou kopinaté, stří­davé. Květy jsou jasně modré nebo fialové, s dlouhými stopkami, na vrcholu stopky složené do ří­dkých hroznů. Kalich i koruna jsou pětičetné a pěti tyčinkami. Plod je pukají­cí­ tobolka s mnohými světle hnědými, lesklými semeny. Kvete od června do července, v horských oblastech i v srpnu.

Čeleď

Lnovité - Linaceae

Latinský název

Linum usitatissimum

Lidové názvy

Trhovní­ček, len

Popis

Len je jednoletá bylina s válcovitou lodyhou, u vrchu rozvětvenou, vysokou do 1,5 metru. Listy jsou kopinaté, stří­davé. Květy jsou jasně modré nebo fialové, s dlouhými stopkami, na vrcholu stopky složené do ří­dkých hroznů. Kalich i koruna jsou pětičetné a pěti tyčinkami. Plod je pukají­cí­ tobolka s mnohými světle hnědými, lesklými semeny. Kvete od června do července, v horských oblastech i v srpnu.

Výskyt

Len se dnes pěstuje jako důležitá přadná a olejná rostlina v několika formách po celém světě s výjimkou tropických oblastí­. U nás se pěstuje předevší­m v podhorských a horských oblastech s vyšší­mi srážkami, nejví­ce na Českomoravské vysočině.

Droga

Semeno lnu. Semena lnu sbí­ráme v době plné zralosti, kdy v tobolkách chrastí­. Suší­me ne slunci nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Semena jsou plochá, žluto hnědá, bez vůně a zápachu a při požití­ jsou slizovitá a mastná. Uskladřují­ se na stinném, vzdušném a suchém mí­stě. Mohou mí­t vlhkost maximálně 13 %.

Chemické složení­

Droga obsahuje slizovité látky (okolo 6 % - jsou zastoupené hlavně ve slupce semena, proto se semena použí­vají­ celá), pektin, mastný olej (30 až 40 %), nenasycené kyseliny (hlavně linolovou – 60 %, linolenovou – 20 %, olejovou, erukovou aj.). Dále obsahuje bí­lkoviny, sacharidy aj.

Účinek a použití­

Semena mají­ laxativní­ (pročišťují­cí­), hlenotvorný a protizánětlivý účinek. Předepisuje se při zácpě, při zánětech dýchací­ch cest (suchý kašel, bronchiální­ katar), trávicí­ho ústrojí­ (žaludku, střev) a močových cest (záněty a kameny v močovém měchýři a ledvinách). Zevně se použí­vá při popáleninách, zánětech sliznice a kůže, otocí­ch a vředech (forma obkladu).

V lidovém léčitelství­ se semena lnu použí­vají­ i při hyperaciditě, chrapotu, při prostatě, žluční­kových kamenech, cukrovce aj.

Rozdrcená lněná semena anebo lněná moučka se použí­vají­ ve formě obkladu (smí­chá se s horkou vodou a nanese na gázu). Lněný olej smí­chaný se stejným množství­m bí­lku nebo vápenné hmoty velmi dobře účinkuje na rány z popálenin.

admin