Vše na jednom místě
147247
Levandule lékařská

Levandule lékařská Lavandula angustifolia

Levandule lékařskáLevandule je polokeř s rozvětvenou, čtyřhrannou lodyhou vysokou do 60 cm. Listy jsou vstří­cné, čárkovité, v mládí­ plstnaté. Květy mají­ modrou korunu a kalich, jsou také plstnaté, pří­jemně voní­ a mají­ nahořklou chuť. Kalich je trubkovitý a ochlupený. Plod je čtyřsemenná tvrdka s černými, lesklými semeny. Rostlina je medonosná. Kvete v červenci a v srpnu.

Čeleď

Hluchavkovité - Lamiaceae

Latinský název

Lavandula angustifolia

Lidové názvy

Å pikrnát, špikanard, devandule, dulenka

Popis

Levandule je polokeř s rozvětvenou, čtyřhrannou lodyhou vysokou do 60 cm. Listy jsou vstří­cné, čárkovité, v mládí­ plstnaté. Květy mají­ modrou korunu a kalich, jsou také plstnaté, pří­jemně voní­ a mají­ nahořklou chuť. Kalich je trubkovitý a ochlupený. Plod je čtyřsemenná tvrdka s černými, lesklými semeny. Rostlina je medonosná. Kvete v červenci a v srpnu.

Výskyt

Původní­ je západní­ Středozemí­, avšak pro potřeby farmaceutického a kosmetického průmyslu se v některých zemí­ch pěstuje ve velkém. U nás se pěstuje jen zří­dka v nejteplejší­ch oblastech, patří­ však mezi oblí­bené zahradní­ rostliny a je vhodná zejména do větší­ch skalek.

K pěstování­ jsou nejvhodnější­ lehčí­ suché vápenité půdy v chráněných polohách teplejší­ch oblastí­, nejlépe na jižní­ch svazí­ch, kde jsou rostliny chráněny před vymrzání­m. V pří­liš úrodných půdách vytvářejí­ rostliny mnoho listů na úkor květů. Aby rostlina bohatě kvetla, je nutno každým rokem větvičky ostří­hat a udržovat kulturu v čistotě.

Droga

Květ levandule. Květy levandule sbí­ráme v době květu (červenec-srpen). Odřezáváme koncové klasy, které se suší­ ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Květy poté sdrhnemea prosejeme. Vysušená droga je modrá nebo fialovo modrá, pří­jemně voní­ a má hořkou chuť. Uskladřuje se na vzdušném, suchém a stinném mí­stě.

Chemické složení­

Čerstvé i vysušené květy obsahují­ éterický olej (0,5-1 %). Nejvyšší­ obsah silice mají­ květy v době plného květu. Obsahují­ také okolo 10 % tří­slovin. Silice obsahuje linalylacetát (30-60 %) a jiné linalylestery, bornylacetát aj.

Účinek a použití­

Květy levandule mají­ zklidřují­cí­ a mí­rně sedativní­ účinky při závratí­ch, migréně, nespavosti, neurastenii, nervovém přetí­žení­ a hysterii. Použí­vají­ se také jako spazmolytický prostředek při žaludeční­ch, střevní­ch a ledvinných kolikách. Droga účinkuje také žlučopudně při žluční­kové dyskinéze, větropudně při nadýmání­ a také diureticky. í‰terický olej ve formě masáží­ má povzbuzují­cí­ účinek a rozpuštěný v lihu se použí­vá na masáže při revmatických bolestech a neuralgii. Ve formě koupelí­ se použí­vá k léčbě neurózy a kožní­ch chorob.

Květy mají­ také baktericidní­ účinek

admin