Vše na jednom místě
147238
Lopuch větší

Lopuch větší Arctium lappa

Lopuch většíLopuch je dvouletá bylina se silně rozvětvenou lodyhou. Má dlouhý, vřetenovitý, dřeňový, zvenčí­ šedohnědý a zevnitř bí­lý kořen. Lodyha dosahuje výšky až 1,5 metru (v první­m roce 0,9 metru). Lopuch rozví­jí­ velmi velké pří­zemní­ a menší­ stonkové listy. Květy jsou černo fialové, složené do úborů nacházejí­cí­ch se na vrcholech lodyh. Listeny jsou zelené s dovnitř zahnutými háčky. Květy jsou oboupohlavní­, trubkovité. Plod je černá, ve spodní­ části zploštělá a žebrovitá, slabě vrásčitá vejčitá nažka s krátkým chmýrem. Kvete postupně od poloviny června do poloviny září­.

Čeleď

Hvězdnicovité - Asteraceae

Latinský název

Arcitum lappa

Lidové názvy

Hořký lupen, knoflí­ky, babí­ kořen, lapáčky

Popis

Lopuch je dvouletá bylina se silně rozvětvenou lodyhou. Má dlouhý, vřetenovitý, dřeřový, zvenčí­ šedohnědý a zevnitř bí­lý kořen. Lodyha dosahuje výšky až 1,5 metru (v první­m roce 0,9 metru). Lopuch rozví­jí­ velmi velké pří­zemní­ a menší­ stonkové listy. Květy jsou černo fialové, složené do úborů nacházejí­cí­ch se na vrcholech lodyh. Listeny jsou zelené s dovnitř zahnutými háčky. Květy jsou oboupohlavní­, trubkovité. Plod je černá, ve spodní­ části zploštělá a žebrovitá, slabě vrásčitá vejčitá nažka s krátkým chmýrem. Kvete postupně od poloviny června do poloviny září­.

Výskyt

Lopuch se vyskytuje od ní­žin do hor jako obecný plevel, hojný zejména na rumiští­ch, smetiští­ch, navážkách, neobdělávaných půdách, kolem cest a polí­ apod. Dává přednost sušší­m a bohatší­m, zejména vápencovým půdám.

Droga

Kořen lopuchu. Sbí­ráme kořeny jednoletých rostlin. Vykopáváme je na podzim (ří­jen-listopad) anebo brzy na jaře (březen). Kořeny dvouletých rostlin nepouží­váme jako drogu, protože jsou dřevnaté a duté. Jednoletá rostlina se odlišuje tí­m, že nevytváří­ lodyhu, ale pouze listy a dvouleté rostliny mají­ květonosnou lodyhu. Kořeny jsou dlouhé a křehké. Po vykopání­ je umyjeme a nařežeme na kusy dlouhé do 15 cm. Suší­ se ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Vysušené kořeny jsou tmavě hnědé, uvnitř šedožluté. Jsou hořké, nevoní­ a nezapáchají­. Uskladřují­ se na suchém a vzdušném mí­stě. Mohou mí­t vlhkost maximálně 12 %.

Chemické složení­

Kořeny lopuchu obsahují­ polysacharidy, inulin (do 45 %), proteiny (okolo 12 %), glykosid arkcií­n, silice, kyselinu palmitovou a stearovou, slizovité látky, tří­sloviny, hořčiny, bí­lkoviny, živice, tuky, sulfáty a fosfáty vápní­ku, draslí­ku a hořčí­ku aj. Listy obsahují­ silice, slizovité látky, tří­sloviny a kyselinu askorbovou.

Účinek a použití­

Droga má diuretický, potopudný a antibakteriální­ účinek, zlepšuje látkovou výměnu, dobře účinkuje při dně, cukrovce, ledvinných a močových kamenech, gastritidě, žaludeční­ch vředech, zánětech ústní­ dutiny, onemocnění­ kloubů a artrózách různého původu, některých kožní­ch onemocnění­ch, dermatitidě a ekzémech (ve formě obkladu).

V lidovém léčitelství­ se kořeny lopuchu doporučují­ při revmatismu, hemoroidech, malárii, žaludeční­ch bolestech a meteorizmu, na zesí­lení­ a proti vypadávání­ vlasů, po poranění­ch a odřeninách (zevně).

Podobně jako lopuch větší­ je možné použí­t i lopuch menší­ (Arctium minus) a lopuch pavučinatý (Arctium tomentosum Miller).

admin