Vše na jednom místě
147225
Mateří­douška

Mateří­douška Thymus

Mateří­douška Mateří­douška je vytrvalá bylina s poléhavou nebo vystoupavou lodyhou, ze které vyrůstá několik stojatých nebo plazivých, holých i ochlupených výhonků. Listy jsou vstří­cné, široce vejčité, na vrcholcí­ch zakulacené, krátce řapí­katé. Listová čepel je dlouhá 5-15 mm a široká 7 mm, bez podvinutého okraje (na rozdí­l od tymiánu). Květy vyrůstají­ v hroznech na vrcholcí­ch lodyh. Kalich je zelený, někdy načervenalý, s dvěma krátkými zuby horní­ho pysku a dvěma dlouhými zuby dolní­ho pysku. Koruna je světle růžová nebo červená, nevýrazně dvoupyská. Tyčinky jsou čtyři. Plod jsou čtyři vejčité tvrdky. Kvete od května do září­.

Čeleď

Hluchavkovité - Lamiaceae

Latinský název

Thymus serpyllum

Lidové názvy

Douška mateří­, mateřinka, chodec, vonný tým

Popis

Mateří­douška je vytrvalá bylina s poléhavou nebo vystoupavou lodyhou, ze které vyrůstá několik stojatých nebo plazivých, holých i ochlupených výhonků. Listy jsou vstří­cné, široce vejčité, na vrcholcí­ch zakulacené, krátce řapí­katé. Listová čepel je dlouhá 5-15 mm a široká 7 mm, bez podvinutého okraje (na rozdí­l od tymiánu). Květy vyrůstají­ v hroznech na vrcholcí­ch lodyh. Kalich je zelený, někdy načervenalý, s dvěma krátkými zuby horní­ho pysku a dvěma dlouhými zuby dolní­ho pysku. Koruna je světle růžová nebo červená, nevýrazně dvoupyská. Tyčinky jsou čtyři. Plod jsou čtyři vejčité tvrdky. Kvete od května do září­.

Výskyt

Nejhojnější­ z našich druhů je mateří­douška polejovitá, rozší­řená od ní­žin do hor na mezí­ch, paloucí­ch, travnatých strání­ch a ve světlých lesí­ch. Ostatní­ druhy dávají­ většinou přednost suchým travnatým strání­m, teplým vápencovým podkladům a stepní­m lokalitám.  

Droga

Nať mateří­doušky. Nadzemní­ část rostliny sbí­ráme v době květu (květen-září­), přičemž ji odřezáváme nožem nebo stří­háme nůžkami. Suší­me ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Vysušená droga má světle hnědé stonky. Kalich i listy jsou zelené, květy jsou růžovo červené nebo fialové s pří­jemnou vůní­ a slabě hořkou chutí­. Drogu uskladřujeme na suchém, vzdušném a stinném mí­stě. Droga může mí­t vlhkost maximálně 13 %.

Chemické složení­

Droga obsahuje 0,15-1 % silice, linalol, hořčiny, tří­sloviny, falvonoidy, luteolin, minerální­ soli, živici aj.

Účinek a použití­

Droga účinkuje sekretolyticky při katarech horní­ch dýchací­ch cest, chronické bronchitidě, chřipce, bronchopneumonii, bronchiální­m astmatu, zápale plic s vylučování­m slizovitého exkretu. íščinkuje tišivě při suchém a spastickém kašli, při černém kašli a spastické bronchitidě. Předepisuje se i jako nervy utišují­cí­ a spazmolytický prostředek při žaludeční­ch a střevní­ch onemocnění­ch, hlavně nervového původu – chronické gastritidě, vředech, spastické kolitidě, nadýmání­, bolestech hlavy, neurastenii, neuritidě aj. Použí­vá se také na aromatické koupele a obklady, jako dráždí­cí­ a analgetický prostředek při onemocnění­ kloubů, svalů a periferní­ch nervů.

V lidovém léčitelství­ se mateří­douška doporučuje i při dvanácterní­kových vředech, nechutenství­, střevní­ch potí­ží­ch, nespavosti, chudokrevnosti, revmatizmu, nervových a kožní­ch onemocnění­ch, na kloktání­ při zánětech ústní­ dutiny a krku.

admin