Vše na jednom místě
147256
Medvědice lékařská

Medvědice lékařská Arctostaphylos uva-ursi

Medvědice lékařskáMedvědice lékařská je malý, stálezelený keř podobný brusince. Dosahuje výška 20 cm. Kmí­nky jsou plazivé a dlouhé do 25 cm. Listy jsou stálezelené, obráceně vejčité, na bázi klí­novitě zúžené, kožovité a celokrajné, na rubu slabě ochlupené. Květy jsou drobné bí­lé nebo načervenalé, zvonkovité, s deseti tyčinkami a jsou seskupeny do převislých hroznů. Plody jsou kulaté, červené, suché peckovice se šesti peckami. Rostlina kvete v dubnu až v červnu.

Čeleď

Vřesovcovité - Ericaceae

Latinský název

Arctostaphylos uva-ursi

Lidové názvy

Medvědice léčivá, hrozní­k, kostrounek, tolokněnka

Popis

Medvědice lékařská je malý, stálezelený keř podobný brusince. Dosahuje výška 20 cm. Kmí­nky jsou plazivé a dlouhé do 25 cm. Listy jsou stálezelené, obráceně vejčité, na bázi klí­novitě zúžené, kožovité a celokrajné, na rubu slabě ochlupené. Květy jsou drobné bí­lé nebo načervenalé, zvonkovité, s deseti tyčinkami a jsou seskupeny do převislých hroznů. Plody jsou kulaté, červené, suché peckovice se šesti peckami. Rostlina kvete v dubnu až v červnu.

Výskyt

Medvědice roste v horském pásmu a vyšší­ch nadmořských výškách, na skalnatých náhorní­ch loukách nebo v jehličnatých řidší­ch lesí­ch, pří­padně v křovinách, zejména v porostech borůvky. Upřednostřuje vyhřáté, mí­rně suché a mí­rně kyselé půdy, pí­sečnatě hlinité, kamenité, středně hluboké až plytké. Je velmi odolná proti vysychání­ půdy. Zakořeřuje se až do hloubky 1 metru. Doží­vá se až sta roků. Záměna je možná pouze s brusinkou, od ní­ž se však kromě listů liší­ i svrchní­m semení­kem, červenými pří­věskatými prašní­ky tyčinek (u brusinky žluté) a moučnatými plody.

Droga

List medvědice lékařské. Letošní­ listy se sklí­zejí­ od dubna do června a rychle se suší­ na slunci nebo v sušárně při teplotě do 55 °C. Zahnědlé listy se odstrařují­. Droga je téměř bez pachu a má silně trpkou, nahořklou chuť, která přechází­ v nasládlou.

Chemické složení­

Listy medvědice lékařské obsahují­ fenolové glykosidy arbutin a metylarbutin (kolem 10 %). Dále pak droga obsahuje tří­sloviny (galotanin – 20 %), silice, flavonoidy, kyselinu galovou a elagovou, kyselinu citronovou a mravenčí­, saponiny aj.

Účinek a použití­

Droga a pří­pravky z ní­ účinkují­ diureticky a antisepticky na močové cesty a předepisují­ se při zánětech ledvin a močového měchýře, při pí­sku a kamenech v ledvinách a při žluční­kových kamenech. Hydrolytický rozpad glykosidů probí­há v alkalickém prostředí­ (alkalická moč), proto se při použí­vání­ pří­pravku z této drogy doporučuje na jeden šálek čaje přidat jednu lžičku sody bikarbony. Pro vysoký obsah tří­slovin droga účinkuje i adstringentně.

V lidovém léčitelství­ se doporučují­ listy medvědice i při močení­ krve, vodnatelnosti, cukrovce, výtocí­ch a tuberkuloze ledvin.

Mapa

admin