Vše na jednom místě
147258
Mochna nátržní­k

Mochna nátržní­k Potentilla erecta

Mochna nátržní­kMochna je vytrvalá bylina s krátkým válcovitým oddenkem, ze kterého každé jaro vyrůstá několik tenkých, v horní­ části rozvětvených lodyh. Lodyha je vysoká 10-30 cm, je vzpří­mená nebo vystoupavá. Pří­zemní­ listy jsou trojčetné, složené do pří­zemní­ růžice, která v době květu odumí­rá. Stonkové listy jsou přisedlé nebo krátce řapí­katé, trojčetné, ale s velkými palisty vypadají­ pětičetně. Květy rostou jednotlivě, jsou malé, dlouze stopkaté a vyrůstají­ z úžlabí­ listů. Kalich je čtyřčetný , koruna zlatožlutá s mnohými tyčinkami. Plody jsou drobné nažky. Rostlina kvete od května do září­.

Čeleď

Růžovité - Rosaceae

Latinský název

Potentilla erecta

Lidové názvy

Tržené koření­, krevní­k, přetržní­k, galgan, nátržní­k

Popis

Mochna je vytrvalá bylina s krátkým válcovitým oddenkem, ze kterého každé jaro vyrůstá několik tenkých, v horní­ části rozvětvených lodyh. Lodyha je vysoká 10-30 cm, je vzpří­mená nebo vystoupavá. Pří­zemní­ listy jsou trojčetné, složené do pří­zemní­ růžice, která v době květu odumí­rá. Stonkové listy jsou přisedlé nebo krátce řapí­katé, trojčetné, ale s velkými palisty vypadají­ pětičetně. Květy rostou jednotlivě, jsou malé, dlouze stopkaté a vyrůstají­ z úžlabí­ listů. Kalich je čtyřčetný , koruna zlatožlutá s mnohými tyčinkami. Plody jsou drobné nažky. Rostlina kvete od května do září­.

Výskyt

Mochna je nenáročná rostlina. Roste na kamenitých strání­ch, suchých mí­stech a v ří­dkých lesí­ch, stejně tak i na vlhkých loukách a ve výše položených pásmech. Má ráda křemičité půdy.

Droga

Kořen (oddenek) mochny. Oddenky vykopáváme na podzim (ří­jen)nebo brzy na jaře (březen) ze dvou až tří­letých rostlin. Oddenek musí­ být válcovitý, tvrdý, nerovnoměrně drsný s mnohými jamkami, které zůstaly po opadání­ tenkých koří­nků. Dosahuje délky 40-50 mm a tloušťky 10-30 mm, v horní­ části je rozší­řený. Po vykopání­ oddenky očistí­me od malých koří­nků, umyjeme je a suší­me ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Vysušená droga má štiplavě hořkou chuť, zvenčí­ je tmavě hnědá, uvnitř načervenalá a nevoní­. Uskladřuje se na stinném, vzdušném a suchém mí­stě.

Chemické složení­

Oddenek mochny obsahuje do 30 % tří­slovin. Dále obsahuje glykosidy tormentol a tormentilin, živice, silice aj.

Účinek a použití­

Droga a pří­pravky z ní­ účinkují­ adstringentně, protizánětlivě a zastavují­ krvácení­. Předepisují­ se při zánětlivých onemocnění­ch trávicí­cho ústrojí­ – akutní­ch a chronických gastritidách a kolitidách, žaludeční­ achylii (nedostatek žaludeční­ch sťáv), žaludeční­ch vředech, enteritidě, průjmech, dyspepsii, dyzenterii (úplavici), zánětlivých procesech v ústní­ dutině – stomatitidě, faryngitidě, gingivitidě a aftech. Pro její­ dobrý účinek při zastavování­ krvácení­ se použí­vá při krvácení­ch různého charakteru – při vykašlávání­ krve (při tuberkuloze), silné menstruaci aj. Zevně se použí­vá při popáleninách, mokrých ekzémech, popraskané kůži rukou, nohou nebo úst aj.

V lidovém léčitelství­ se doporučuje i při bí­lém výtoku, cukrovce, malárii, bolení­ hlavy, žloutence, onemocnění­ch jater, angí­ně pectoris, močení­ krve, dně, revmatizmu aj.

admin