Vše na jednom místě
147235
Ostružiník maliník

Ostružiník maliník Rubus idaeus Linné

Ostružiník maliníkOstružiní­k maliní­k je polokeř s tenkými ostny, vysoký do 2 metrů. Listy jsou stří­davé, složené, na lí­ci zelené, na rubu plstnaté s ostře pilovitým okrajem. Bí­lé květy jsou převislé s pětipočetným kalichem i korunou a mnohými tyčinkami. Plod je červený, pokrytý chloupky a obsahuje jedno semeno. Souplodí­ se ve zralosti odděluje od plodového lůžka. Rostlina kvete v květnu až v červenci.

Čeleď

Růžovité - Rosaceae

Latinský název

Rubus idaeus

Lidové názvy

Červená malina, malina, maliní­

Popis

Ostružiní­k maliní­k je polokeř s tenkými ostny, vysoký do 2 metrů. Listy jsou stří­davé, složené, na lí­ci zelené, na rubu plstnaté s ostře pilovitým okrajem. Bí­lé květy jsou převislé s pětipočetným kalichem i korunou a mnohými tyčinkami. Plod je červený, pokrytý chloupky a obsahuje jedno semeno. Souplodí­ se ve zralosti odděluje od plodového lůžka. Rostlina kvete v květnu až v červenci.

Výskyt

Ostružiní­k maliní­k je v našich oblastech hojný zejména v podhorských a horských oblastech, kde často vytváří­ souvislé porosty na pasekách, světlých strání­ch, okrají­ch lesů, v ří­dkých lesí­ch, křovinách, na mezí­ch apod. Nejlépe se mu daří­ v mí­rně vlhkých půdách. Hojně se pěstuje v zahradách v celé řadě forem jako ovocný keř.

Droga

List maliní­ku. Listy maliní­ku se sbí­rají­ po odkvětu (červen-červenec- srpen). Suší­ se ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Vysušené listy jsou bělavě zelené, slabě hořké, nevoní­ a nezapáchají­. UskladŇují­ se na suchém a vzdušném mí­stě. Mohou mí­t vlhkost maximálně 16 %.

Chemické složení­

Listy obsahují­ tří­sloviny, flavony, vitamin C (okolo 800 mg%), organické kyseliny, sacharidy (7 %), slizovité látky, pektin, barviva, karoten aj. Semena obsahují­ mastný olej (okolo 14,6 %), který se skládá z glyceridů.

Účinek a použití­

Listy maliní­ku mají­ antipyretický a potopudný účinek při onemocnění­ch z prochladnutí­ – angí­na, chřipka apod. Protizánětlivý účinek se využí­vá při žaludečně-střevní­ch katarech. Květy, listy a plody se předepisují­ při hypertrofii a ateroskleróze, i jako vitaminózní­ prostředek.

V lidovém léčitelství­ se listy maliní­ku doporučují­ při žaludeční­ch kyselinách, žaludeční­m krvácení­, při vykašlávání­ krve, střevní­ch těžkostech, velmi silném menstruační­m krvácení­, bolení­ hlavy, kožní­ch popáleninách, onemocnění­ch dýchací­ch cest, zánětu spojivek (doporučuje se koupel).

admin