Vše na jednom místě
147250
Přeslička rolní­

Přeslička rolní­ Přeslička rolní­

Přeslička rolní­Přeslička je vytrvalá bylina s dlouhými oddenky. Každé jaro vyrůstá bezchlorofylová, hnědá, nerozvětvená lodyha, na její­mž vrcholu se nachází­ klas sporofylů (výtrusných listů). Po vysypání­ výtrusů jarní­ lodyha odumí­rá a na stejném oddenku se tvoří­ letní­ lodyhy - zelené, vysoké 30-50 cm, rozvětvené a článkované. Lodyhy i větve jsou podélně rýhované, tvrdé, drsné, houževnaté a duté. Na rozhraní­ článků se nacházejí­ listy, 6-12 společně, které jsou šupinaté, přeslenovitě větvené a kapsovitě srostlé.

Čeleď

Přesličkovité - Equisetaceae

Latinský název

Equisetum arvense

Lidové názvy

Plivačka, přáska, stolička, šmirglová tráva

Popis

Přeslička je vytrvalá bylina s dlouhými oddenky. Každé jaro vyrůstá bezchlorofylová, hnědá, nerozvětvená lodyha, na její­mž vrcholu se nachází­ klas sporofylů (výtrusných listů). Po vysypání­ výtrusů jarní­ lodyha odumí­rá a na stejném oddenku se tvoří­ letní­ lodyhy – zelené, vysoké 30-50 cm, rozvětvené a článkované. Lodyhy i větve jsou podélně rýhované, tvrdé, drsné, houževnaté a duté. Na rozhraní­ článků se nacházejí­ listy, 6-12 společně, které jsou šupinaté, přeslenovitě větvené a kapsovitě srostlé.

Výskyt

Přeslička roste na hlinitých až pí­sčitých, trvale mokrých půdách od ní­žin až po podhorské pásmo. Najdeme ji na okrají­ch mokřin, násypů, kanálů a potoků, na vlhkých polí­ch, drenážovaných mí­stech, na stinných okrajů lesů apod.

Droga

Nať přesličky. Nadzemní­ část se sbí­rá v létě (květen-srpen), přičemž se odřezávají­ lodyhy spolu s rozvětvení­mi 0,20 metrů od vrcholu. Suší­ se ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Vysušená droga je křehká, zelená, slabě hořká a nevoní­. Uskladřuje se na stinném, suchém a vzdušném mí­stě. Může mí­t vlhkost maximálně 12 %.

Chemické složení­

Droga obsahuje saponin ekvizetonon, karoten, vitamin C , větší­ množství­ kyseliny křemičité, flavonoidy, hořčiny, živice, alkaloidy, tuky, kyselinu šťavelovou, tří­sloviny, bí­lkoviny aj.

Účinek a použití­

Vysoký obsah křemičitanů a bohaté složení­ drogy určují­ různorodý účinek a použití­.

Droga a preparáty z ní­ účinkují­ silně močopudně. Vyvolávají­ zvýšenou činnost srdce a posilují­ krevní­ oběh, přičemž se zlepšuje vylučovací­ schopnost ledvin. Toto předurčuje jejich použití­ při zánětlivých onemocnění­ch močových cest, při ledvinných a žluční­kových kamenech, při otocí­ch srdeční­ho nebo ledvinného původu (při akutní­m zánětu ledvin se nepouží­vají­, protože silně dráždí­ ledviny). Zvyšují­ látkovou výměnu a s úspěchem se použí­vají­ při onemocnění­ žláz s vnitřní­ sekrecí­ a zvlášť v klimakteriu (při otocí­ch nohou z narušené látkové výměny aj.). Zlepšují­ odolnost pojivových tkání­, proto se použí­vají­ při revmatických onemocnění­ch, chronické polyartritidě a artróze, plicní­ a kostní­ tuberkulóze, bolestivých onemocnění­ch kůže, pří­padně při vypadávání­ vlasů, při zlomeninách aj. Zvlášť dobré je působení­ přesličky na zastavení­ krvácení­ při vykašlávání­ krve, děložní­ch krvácení­ch a hemoroidech. Dobře účinkuje i při astmatu. Zjištěný je i protihlí­stový účinek.

V lidovém léčitelství­ se přeslička doporučuje i při albuminóze, vodnatelnosti, zánětu sedací­ho nervu, dně, hematurii, vysokém tlaku, žaludeční­ch bolestech, pomočování­, ateroskleróze, plicní­m krvácení­, rozší­řených cévách, ekzémech, bí­lém výtoku, špatně se hojí­cí­ch ranách (prášek z drogy) aj.

admin