Vše na jednom místě
147159
Průtržní­k lysý

Průtržní­k lysý Herniaria glabra

Průtržní­k lysýPrůtržní­k je jednoletá až vytrvalá bylina s rozvětvenými, plazivými lodyhami, dlouhými okolo 200 mm. Listy jsou drobné, elipsovité, s bí­lými vejčitými palisty. Listy a lodyha průtržní­ku lysého jsou lysé, světle zelené, u průtržní­ků chlupatého chlupaté a šedozelené. Květy jsou drobné, žlutozelené, nacházejí­ se po pěti až deseti v úžlabí­ listů spolu s pětipočetným kalichem s pětipočetnou korunou a pěti až desí­ti tyčinkami. Plod je kožovitá tobolka, která puká a má jedno semí­nko. Kořen je zdřevnatělý. Rostlina kvete od července do září­.

Čeleď

Hvozdí­kovité - Caryophyllaceae

Latinský název

Herniaria glabra

Lidové názvy

Husí­ mýdlo, úplavní­k, stozrnko

Popis

Průtržní­k je jednoletá až vytrvalá bylina s rozvětvenými, plazivými lodyhami, dlouhými okolo 200 mm. Listy jsou drobné, elipsovité, s bí­lými vejčitými palisty. Listy a lodyha průtržní­ku lysého jsou lysé, světle zelené, u průtržní­ků chlupatého chlupaté a šedozelené. Květy jsou drobné, žlutozelené, nacházejí­ se po pěti až deseti v úžlabí­ listů spolu s pětipočetným kalichem s pětipočetnou korunou a pěti až desí­ti tyčinkami. Plod je kožovitá tobolka, která puká a má jedno semí­nko. Kořen je zdřevnatělý. Rostlina kvete od července do září­.

Výskyt

Průtržní­k roste hojně na nevápenatých půdách s pí­sčitým podkladem od ní­žin do hor. Je to rostlina typická pro suchá pí­sčitá a kamenitá mí­sta, snáší­ však i vlhko a s oblibou roste ve spárách mezi kameny hrází­, na pí­sčitých náplavech řek, mezi dlažební­mi kostkami, na suchých pí­sčitých polí­ch, úhorech a v horských oblastech zejména na mí­stech, kde se v lesí­ch dří­ve pálily milí­ře.

Droga

Nať průtržní­ku. Nadzemní­ část rostliny sbí­ráme bez zdřevnatělých částí­ v době květu (červenec-září­). Nať odřezáváme nožem nebo nůžkami a hned suší­me ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 50 °C. Vysušená droga je žluto zelenkavá, má kumarinovou vůni a slizovitou chuť. Uskladřuje se na suchém, vzdušném a stinném mí­stě. Může mí­t vlhkost maximálně 12 %.

Chemické složení­

Droga obsahuje kumarin a jeho deriváty, flavonoidy, silice, stopy alkaloidů, tří­sloviny aj.

Účinek a použití­

Droga účinkuje diureticky (močopudně) a tišivě. Předepisuje se při zadržování­ tekutin v těle, při poškození­ myokardu (srdeční­ho svalu), srdeční­ ischemii, zánětu ledvin, uretritidě, kamenech a pí­sku v ledvinách a pří­tomnosti albuminu v moči. Droga a pří­pravky z ní­ oddalují­ vznik trombózy a embolie.

V lidovém léčitelství­ se droga doporučuje při tuberkulóze, špatně se hojí­cí­ch ranách, vyrážkách, lišejí­ch (ve formě obkladu z čerstvé rostliny) a jiných onemocnění­ch.

admin