Vše na jednom místě
147151
Prvosenka - petrklíč

Prvosenka - petrklíč Primula

Prvosenka - petrklíčPrvosenka je vytrvalá bylina s holým stvolem. Listy vyrůstají­ pří­mo z oddenku. Rostlina dosahuje výšky až 30 cm. Listy jsou podlouhlé, vejčité, na okraji vlnité, vytvářejí­ růžici a mají­ široký kří­dlatý řapí­k. Květy jsou velké, žluté, uspořádané do okolí­ků na vrcholu stvolu, s pětipočetným kalichem, pětipočetnou trubkovitou korunou a pěti tyčinkami. Plod je vejčitá, hnědá tobolka s mnoha semeny. Oddenek je krátký, kolmý, s mnohými světle hnědými, tenkými koří­nky s průměrem 1 mm a délkou do 70 mm. Prvosenka kvete v dubnu a květnu.

Čeleď

Prvosenkovité - Primulaceae

Latinský název

Primula veris

Lidové názvy

Petrklí­č , primulka, housátka

Popis

Prvosenka je vytrvalá bylina s holým stvolem. Listy vyrůstají­ pří­mo z oddenku. Rostlina dosahuje výšky až 30 cm. Listy jsou podlouhlé, vejčité, na okraji vlnité, vytvářejí­ růžici a mají­ široký kří­dlatý řapí­k. Květy jsou velké, žluté, uspořádané do okolí­ků na vrcholu stvolu, s pětipočetným kalichem, pětipočetnou trubkovitou korunou a pěti tyčinkami. Plod je vejčitá, hnědá tobolka s mnoha semeny. Oddenek je krátký, kolmý, s mnohými světle hnědými, tenkými koří­nky s průměrem 1 mm a délkou do 70 mm. Prvosenka kvete v dubnu a květnu.

Výskyt

Prvosenka roste na suchých stanoviští­ch, na loukách, pasekách, sluneční­ch strání­ch, ale i v ří­dkých lesí­ch. Roste zejména na vápenitých půdách. U nás se její­ kří­ženci pěstují­ v zahradách.

Droga

Kořen a oddenek prvosenky. Někdy se použí­vá i květ a list prvosenky. Kořeny a oddenky vykopáváme začátkem léta anebo v srpnu, kdy začnou vadnout listy rostliny, a nebo brzy na jaře (únor-březen). Myjeme je studenou vodou a suší­me na slunci, ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 100 °C. Vysušená droga je světle hnědá, charakteristicky voní­ a má slizovitou chuť.

Listy sbí­ráme v době květu (duben-květen) nebo na konci květu. Suší­ se ve stí­nu.

Květy sbí­ráme bez stvolů v období­ plného rozkvětu a rychle je suší­me ve stí­nu nebo v tmavé mí­stnosti, aby si zachovaly přirozenou barvu. Květy můžeme sušit i v sušárně při teplotě do 40 °C. Drogu uskladřujeme na stinném, suchém a vzdušném mí­stě. Může mí­t vlhkost maximálně 12 %.

Chemické složení­

Podzemní­ části obsahují­ saponiny (kyselina primulová – 5-10 %), silice (do 0,08 %), glykosidy, estery kyseliny salicylové aj. Listy obsahují­ okolo 2 % saponinů, květy obsahují­ saponiny a flavonoidy. Všechny části rostliny obsahují­ kyselinu askorbovou, kyselinu primulovou, karoten aj.

Účinek a použití­

íščinek drogy vyvolává zejména obsah saponinů, které působí­ expektoračně a mukolyticky při bronchiální­m zánětu, černí­m kašli, astmatu, chřipce a prochladnutí­. Estery kyseliny salicylové zmí­rřují­ bolesti při revmatizmu. Preparáty zí­skané z drogy účinkují­ tišivě na nervy při nespavosti, neurózách, epilepsii aj. Mají­ slabý diuretický účinek a působí­ na odtučnění­.

V lidovém léčitelství­ se prvosenka doporučuje při srdeční­ slabosti, závratí­ch, dně, ledvinných onemocnění­ch aj.

admin