Vše na jednom místě
147255
Řebří­ček obecný

Řebří­ček obecný Achillea millefolium

Řebří­ček obecnýŘebří­ček obecný je trvalá bylina s pří­mou lodyhou vysokou do 50 cm. Na vrcholu lodyhy se nacházejí­ úbory květů ve formě chocholičnaté laty. Listy jsou stří­davé, dvojitě a trojitě peřenosečné. Květní­ úbory jsou malé, bí­lé s polokruhovými lůžky. Každý úbor obsahuje pět obvodových, bí­lých, jazykovitých květů. Vnitřní­ trubkovité květy, kterých je v každém úboru asi 20, jsou žlutavé. Plody jsou stří­brošedé, na okrají­ch úzce kří­dlaté nažky. Celá rostlina je pokryta šedou plstí­, což jí­ dodává světle šedou barvu. Rostlina kvete vytrvale od června do září­.

Čeleď

Hvězdnicovité - Asteraceae

Latinský název

Achillea millefolium

Lidové názvy

Myší­ ocásek, husí­ jazýček, kočičí­ ocas, zaječí­ chléb

Popis

Řebří­ček obecný je trvalá bylina s pří­mou lodyhou vysokou do 50 cm. Na vrcholu lodyhy se nacházejí­ úbory květů ve formě chocholičnaté laty. Listy jsou stří­davé, dvojitě a trojitě peřenosečné. Květní­ úbory jsou malé, bí­lé s polokruhovými lůžky. Každý úbor obsahuje pět obvodových, bí­lých, jazykovitých květů. Vnitřní­ trubkovité květy, kterých je v každém úboru asi 20, jsou žlutavé. Plody jsou stří­brošedé, na okrají­ch úzce kří­dlaté nažky. Celá rostlina je pokryta šedou plstí­, což jí­ dodává světle šedou barvu. Rostlina kvete vytrvale od června do září­.

Výskyt

Řebří­ček roste na loukách, travnatých lokalitách, rumoviští­ch, v křovinách a světlých stromových porostech.

Droga

Nať a květ řebří­čku. Květy sbí­ráme před jejich rozkvětem, přičemž odřezáváme horní­ kvetoucí­ část bez stonku. Nať sbí­ráme na začátku nebo během květu (květen-červen nebo srpen-září­). Odřežeme nadzemní­ část 0,20 metrů od vrcholu rostliny, přičemž zdřevnatělé staré části vyhazujeme. Suší­ se 4-5 hodin na slunci a potom je dosouší­me ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Vysušené květy jsou bí­lé nebo žluté a nať zelená, charakteristicky vořavá a hořká. Droga se uskladřuje na stinném, vzdušném a suchém mí­stě. Může mí­t vlhkost maximálně 13 %.

Chemické složení­

Droga obsahuje 0,1-0,5 % silice obsahují­cí­ azulény, hořčiny, cholin, tří­sloviny, slizovité látky, inulin, kyselinu askorbovou aj. Silice obsahuje do 20 % azulénu. Největší­ množství­ azulénudroga obsahuje v době květu.

Účinek a použití­

Droga se použí­vá jako aromatický a hořký prostředek na zlepšení­ chuti k jí­dlu a ke zvýšení­ vylučování­ žaludeční­ch šťáv při dyspepsii a hyperaciditě. Zvyšuje srážení­ krve a působí­ na zastavení­ krvácení­ (děložní­ho a ledvinného), při hemoroidech, krvácení­ z nosu nebo dásní­, při léčbě ran. íščinkuje adstringentně (stahují­cí­ účinek) při průjmu, stomatitidě, gingivitidě a protizánětlivě při gastritidě, kolitidě s průjmem, kolikách, zánětech ledvin a močového měchýře, revmatizmu. Použí­vá se jako choleretický prostředek při dyskinézách , poruchách funkce žluční­ku a při žloutence. Zesiluje stahování­ dělohy (při nedostatečné a nepravidelné menstruaci), zvyšuje vylučování­ moče při hypertonii, účinkuje proti původcům malárie a proti hlí­stům

admin