Vše na jednom místě
147158
Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský Veronica officinalis

Rozrazil lékařskýRozrazil je vytrvalá bylina s plazivou, až 300 mm dlouhou lodyhou. Listy jsou elipsovité nebo obráceně vejčité, s pilovitou čepelí­ a krátkým řapí­kem. Květy jsou světle modré, tvoří­ hrozen se čtyřdí­lným kalichem, čtyřdí­lnou korunou a s dvěma tyčinkami. Plod je malá žlaznatá tobolka s drobnými semeny. Kvete od červena do září­.

Čeleď

Krtiční­kovité - Scrophulariaceae

Latinský název

Veronica officinalis

Lidové názvy

Veronika, hušec, úložní­k, tržní­k, pří­tržní­k

Popis

Rozrazil je vytrvalá bylina s plazivou, až 300 mm dlouhou lodyhou. Listy jsou elipsovité nebo obráceně vejčité, s pilovitou čepelí­ a krátkým řapí­kem. Květy jsou světle modré, tvoří­ hrozen se čtyřdí­lným kalichem, čtyřdí­lnou korunou a s dvěma tyčinkami. Plod je malá žlaznatá tobolka s drobnými semeny. Kvete od červena do září­.

Výskyt

Roste na suchých pasekách a loukách, na mezí­ch a úhorech, i ve světlejší­ch lesí­ch, zejména v kyselých borech a dubinách s vřesem.

Droga

Nať rozrazilu. Rostlinu sbí­ráme v době květu. Suší­me ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Balí­me do papí­rových sáčků, uskladřujeme na suchém a vzdušném mí­stě.

Chemické složení­

Droga obsahuje glykosid aukubin, hořčiny a tří­sloviny, saponiny, organické kyseliny, živice aj.

Účinek a použití­

Droga ulehčuje odkašlávání­ a účinkuje sekretolyticky při chronické bronchitidě a bronchiální­m astmatu. Má i diuretický (močopudný) účinek.

V lidovém léčitelství­ se použí­vá i při dně, ledvinných kamenech, revmatizmu, zánětu močového měchýře, chronických kožní­ch onemocnění­ch a furunklech (povrchových vředech). Rostlina vyluhovaná v rostlinném oleji se považuje za prostředek vhodný k léčbě hnisají­cí­ch ran a sluncem spálené kůže. Celkově je však účinek drogy velmi slabý.

admin