Vše na jednom místě
147242
Růže ší­pková

Růže ší­pková Rosa canina

Růže ší­pkováRůže ší­pková je keř s dlouhými, rovnými nebo zahnutými větvemi dosahují­cí­mi délky až 4 metry. Větve jsou pokryté mnohými tvrdými, pichlavými trny. Listy jsou stří­davé, lichozpeřené, složené z pěti až sedmi vejčitých a pilovitých lí­stků, které jsou na rubu na střední­ ží­le ochlupené a s palisty srostlými s řapí­kem. Květy jsou většinou jednotlivé nebo je jich seskupeno několik na vrcholcí­ch stonků. Jsou růžové, zří­dkakdy bí­lé. Koruna i kalich jsou pětidí­lné, kalich je neopadavý a tyčinek je mnoho. Plod je masitý, světle červený, uvnitř plný štětinových chloupků s mnohými žlutými a tvrdými nažkami. Rostlina kvete v květnu až červnu.

Čeleď

Růžovité - Rosaceae

Latinský název

Rosa canina

Lidové názvy

Å í­pek, planá růže, divoká růže, trnová růže

Popis

Růže ší­pková je keř s dlouhými, rovnými nebo zahnutými větvemi dosahují­cí­mi délky až 4 metry. Větve jsou pokryté mnohými tvrdými, pichlavými trny. Listy jsou stří­davé, lichozpeřené, složené z pěti až sedmi vejčitých a pilovitých lí­stků, které jsou na rubu na střední­ ží­le ochlupené a s palisty srostlými s řapí­kem. Květy jsou většinou jednotlivé nebo je jich seskupeno několik na vrcholcí­ch stonků. Jsou růžové, zří­dkakdy bí­lé. Koruna i kalich jsou pětidí­lné, kalich je neopadavý a tyčinek je mnoho. Plod je masitý, světle červený, uvnitř plný štětinových chloupků s mnohými žlutými a tvrdými nažkami. Rostlina kvete v květnu až červnu.

Výskyt

Růže je nenáročná na stanoviště. Roste na svazí­ch, při cestách, na mezí­ch, tvoří­ součást křovinných porostů na skalnatých strání­ch na okrají­ch lesů až do výšky 1 000 metrů nad mořem.

Droga

Plod růže. Plody růže ší­pkové sbí­ráme několik dní­ před jejich plnou zralostí­, když se zbarví­ do světle červena a jsou ještě tvrdé (září­-ří­jen). Suší­ se rychle v sušárně při teplotě do 100 °C. Takto se uchová obsah vitaminu C a odstraní­ se nepří­jemný vliv enzymů. Plody můžeme sušit i ve stí­nu, ale tí­mto způsobem se ničí­ část vitaminu C. Vysušená droga je oranžovo červená nebo světle červená, kysele trpká , nevoní­ a nezapáchá. Uskladřuje se na stinném, suchém a vzdušném mí­stě.

Chemické složení­


Plody růže ší­pkové obsahují­ tří­sloviny (2-3 %), invertní­ cukr (10-14 %), sacharózu (2,5 %), pektin (11 %), kyselinu citronovou a jablečnou, stopy vanilinu, silice, flavonoidy, kyselinu nikotinovou, vitamin C (0,5 %), vitaminy B, vitamin K, karoten, fosfor, vápní­k, draslí­k, hořčí­k aj.

Účinek a použití­

Pro bohaté složení­ vitaminů a flavonoidů mají­ plody růže ší­pkové různorodé účinky. Mají­ močopudný účinek, zastavují­ krvácení­ a také mají­ stahují­cí­ účinek. Snižují­ hladinu cholesterolu v krvi, zpomalují­ ukládání­ ateromatózní­ch látek v cévách. Obsah vitaminu C (flavonoidy) snižuje lámavost kapilár, zlepšuje využití­ kyseliny askorbové organizmem, vitamin K se zúčastřuje vytváření­ protrombinu a má vliv na normální­ srážlivost krve. Jiné vitaminy obsažené v droze plní­ důležité fyziologické funkce. Droga pří­znivě účinkuje při avitaminóze a také jako povzbuzují­cí­ prostředek v rekonvalescenční­m období­. Použí­vá se při blokování­ tekutin v organizmu, pí­sku a kamenech v močovém měchýři, žluční­kových kamenech, ateroskleróze, jako prostředek zvyšují­cí­ odolnost organizmu na lokální­ nebo celkové infekce a intoxikace (spála, záškrt, pneumonie, černý kašel aj.), při špatně se hojí­cí­ch ranách, pro zlepšení­ srůstu kostí­ po zlomeninách, při sní­žené vylučovací­ schopnosti žaludku aj.

V lidovém léčitelství­ se ší­pky doporučují­ (ší­pková moučka – jedna čajová lžička po jí­dle) při cukrovce, černém kašli, těžkostech při močení­, únavě, úplavici, vykašlávání­ krve, silné menstruaci, hemoroidech, při slzení­ očí­ (umývání­ odvarem) aj.

admin