Vše na jednom místě
147257
Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská Salvia officinalis

Šalvěj lékařskáÅ alvěj je vytrvalý polokeř s rozvětvenými, naspodu zdřevnatělými a v horní­ části bylinnými, čtyřhrannými a chlupatými lodyhami. Dosahuje výšky do 1 metru. Listy jsou vstří­cné, podlouhlé nebo kopinaté, vespod zúžené, tupě zubaté s dvěma malými palisty a se sí­ťovitou žilnatinou. Mladší­ listy jsou šedě plstnaté, straší­ jsou zelené. Květy jsou velké, modrofialové s 30 mm korunou, 6-12 květů se nachází­ na vrcholu stonku. Kalich je trubkovitě zvonkovitý, dvojpyský. Horní­ pysk koruny je téměř rovný, dolní­ je trojdí­lný. Tyčinky jsou 2. Plod tvoří­ 4 tvrdky, které se při dozrání­ rozpadají­. Celá rostlina specificky voní­ a kvete od června do července.

Čeleď

Hluchavkovité - Lamiaceae

Latinský název

Salvia officinalis

Lidové názvy

Babské ucho, koní­čky, smrtky

Popis

Å alvěj je vytrvalý polokeř s rozvětvenými, naspodu zdřevnatělými a v horní­ části bylinnými, čtyřhrannými a chlupatými lodyhami. Dosahuje výšky do 1 metru. Listy jsou vstří­cné, podlouhlé nebo kopinaté, vespod zúžené, tupě zubaté s dvěma malými palisty a se sí­ťovitou žilnatinou. Mladší­ listy jsou šedě plstnaté, straší­ jsou zelené. Květy jsou velké, modrofialové s 30 mm korunou, 6-12 květů se nachází­ na vrcholu stonku. Kalich je trubkovitě zvonkovitý, dvojpyský. Horní­ pysk koruny je téměř rovný, dolní­ je trojdí­lný. Tyčinky jsou 2. Plod tvoří­ 4 tvrdky, které se při dozrání­ rozpadají­. Celá rostlina specificky voní­ a kvete od června do července.

Výskyt

Å alvěj se pěstuje na teplých slunných mí­stech, nejlépe na vápencových půdách. Pěstuje se v různých formách a množí­ se buď ze semen vysetých časně zjara (březen) do pařeniště, kde se předpěstují­ semenáčky, které se později přesazují­, nebo dělení­m trsů či ří­zků, které dobře zakořeřují­.

Droga

List šalvěje. Listy sbí­ráme před rozkvětem květů. Suší­ se ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C: Pokud se listy použí­vají­ pro zí­skání­ silice, sbí­ráme je v době plného květu (červen-červenec). Nejvyšší­ množství­ silice obsahují­ dvou až šestileté rostliny. Droga je světle zelená, pří­jemně voní­ a je štiplavě hořká. Uskladřuje se na stinném, vzdušném a suchém mí­stě.

Chemické složení­

Listy obsahují­ silice (1-2,5 %), saponiny, tří­sloviny – katechin (3-8 %), glykosidy, hořčiny, živičnaté látky (5-6 %), vosky, aminokyseliny, vitamin C, karoten, fytoncidy, terpeny aj.

Účinek a použití­

Droga a pří­pravky z ní­ zeslabují­ vylučovací­ funkce – snižují­ exkreci (vylučování­) potní­ch žláz a použí­vají­ se při noční­m pocení­ nemocných s tuberkulózou, jako i při pocení­ způsobeném vegetativní­mi poruchami a klimakteriem. Snižují­ též laktaci kojí­cí­ch matek. Působí­ protizánětlivě při akutní­ch a chronických onemocnění­ch trávicí­ho traktu (kolitida, gastritida, vředy nadýmání­, průjem), žlučových cest a jater, přim ledvinných a močových kamenech. Å alvěj lékařská se použí­vá jako kloktadlo při angí­ně a zánětech ústní­ dutiny, při bronchitidě ve formě inhalací­ silice ze šťávy šalvěje lékařské, při vykašlávání­ krve, při hemoroidech, dlouhotrvají­cí­ menstruaci a ve formě obkladů při špatně se hojí­cí­ch ranách a ekzémech.

admin