Vše na jednom místě
147147
Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná Hypericum perforatum

Třezalka tečkovanáTřezalka je vytrvalá bylina se vzpří­menou, v horní­ části silně rozvětvenou, oblou, načervenalou lodyhou vysokou 0,50-0,60 metrů. Listy jsou vstří­cné, přisedlé, vejčité až podlouhlé, s celokrajnou lysou čepelí­, dlouhé 1-3 cm. Při pohledu proti světlu vypadají­ tečkované, což zapří­čiňují­ žlázky se silicí­ obsahují­cí­ červené barvivo hypericin. Květy vytvářejí­ na vrcholcí­ch lodyh vrcholí­ková soukvětí­. Kalich je složený z pěti podlouhlých lí­stků. Květ má pět volných, žlutých lupí­nků. Plod je vejčitá tobolka složená ze tří­ pouzder. Rostlina kvete v létě (červen-srpen).

Čeleď

Třezalkovité - Hypericaceae

Latinský název

Hypericum perforatum

Lidové názvy

Krevní­ček, svatojanská bylina, bylina sv. Jana, prostřelenec, čarovní­k

Popis

Třezalka je vytrvalá bylina se vzpří­menou, v horní­ části silně rozvětvenou, oblou, načervenalou lodyhou vysokou 0,50-0,60 metrů. Listy jsou vstří­cné, přisedlé, vejčité až podlouhlé, s celokrajnou lysou čepelí­, dlouhé 1-3 cm. Při pohledu proti světlu vypadají­ tečkované, což zapří­čiřují­ žlázky se silicí­ obsahují­cí­ červené barvivo hypericin. Květy vytvářejí­ na vrcholcí­ch lodyh vrcholí­ková soukvětí­. Kalich je složený z pěti podlouhlých lí­stků. Květ má pět volných, žlutých lupí­nků. Plod je vejčitá tobolka složená ze tří­ pouzder. Rostlina kvete v létě (červen-srpen).

Výskyt

Třezalka roste na suchých i mokrých mí­stech, zejména v ří­dkých hájí­ch, pasekách, na okrají­ch cest a polí­, v křovinách a travnatých mí­stech.

Droga

Nať třezalky. Nadzemní­ část rostliny sbí­ráme v době květu (červen-srpen). Odřezáváme horní­ části stonků, a to 20 cm od vrcholu. Nať vážeme do svazků a suší­me ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Vysušená nať je zelená, květy jsou žluté. Nať má živicovou vůni a je nahořklá. Droga může mí­t vlhkost maximálně 12 %.

Chemické složení­

Třezalka obsahuje hypericin a pseudohypericin, tří­sloviny (do 10 %), flavonové glykosidy, nazelenalou živici, kyselinu askorbovou, živice, hodně karotenu a stopy kyseliny nikotinové.

Účinek a použití­

Protizánětlivý a spazmolytický (protikřečový) účinek třezalky vyvolávají­ zejména flavonové glykosidy, které zklidřují­ sliznici úst, žaludku a střev, účinkují­ při hyperaciditě, gastritidě a žaludeční­ch vředech. Třezalka tonizuje (posilřuje) nervovou soustavu při neurózní­ch, depresivní­ch stavech a stí­sněnosti, při psychovegetativní­ch syndromech, strachové neuróze a nespavosti. Antimikrobiální­ účinek drogy je vyvolaný obsahem fytoncidů, které jsou aktovní­ ve vztahu s bakteriemi.

Droga se použí­vá zevně ve formě olejového výtažku při léčení­ vředů a špatně se hojí­cí­ch ran. Předepisuje se také při žlučových a ledvinných kamenech, onemocnění­ch jater, při popáleninách, při zánětu sedací­ho nervu i jako diuretický prostředek.

admin