Vše na jednom místě
147239
Truskavec ptačí­

Truskavec ptačí­ Polygonum aviculare

Truskavec ptačí­Truskavec ptačí­ je jednoletá bylina s rozvětvenou, článkovanou, hranatou a plazivou lodyhou, dlouhou do 0,50 metrů. Listy jsou podlouhlé nebo čárkovité, přisedlé nebo s krátkým řapí­kem, stří­davé. Květy jsou růžové, složené po dvou až třech v úžlabí­ listů. Koruna je složena z pěti lupí­nků, má pět tyčinek, vespod je zelenkavá. Plod je matná černá nažka. Kvete od června do září­.

Čeleď

Rdesnovité - Polygonaceae

Latinský název

Polygonum aviculare

Lidové názvy

Truskavec, chrustavec, chrusťák, úpor, ptačí­ rdesno

Popis

Truskavec ptačí­ je jednoletá bylina s rozvětvenou, článkovanou, hranatou a plazivou lodyhou, dlouhou do 0,50 metrů. Listy jsou podlouhlé nebo čárkovité, přisedlé nebo s krátkým řapí­kem, stří­davé. Květy jsou růžové, složené po dvou až třech v úžlabí­ listů. Koruna je složena z pěti lupí­nků, má pět tyčinek, vespod je zelenkavá. Plod je matná černá nažka. Kvete od června do září­.

Výskyt

Truskavec roste na suchých i vlhkých půdách, nejčastěji však na ušlapaných mí­stech, napří­klad na dvorech, na málo použí­vaných cestách apod. Vyskytuje se však i jako plevel na polí­ch, mezí­ch, kolem potoků apod.

Droga

Nať truskavce ptačí­ho. Nadzemní­ část truskavce sbí­ráme v době květu (červenec-ří­jen). Suší­ se ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Vysušená droga je zelená, slabě trpká, nevoní­ a nezapáchá. Uskladřuje se na stinném, vzdušném a suchém mí­stě. Může mí­t vlhkost maximálně 12 %.

Chemické složení­

Nať truskavce obsahuje 1,2 % ve vodě nerozpustných silikátů, okolo 0,3 % ve vodě rozpustných silikátů, kolem 4 % tří­slovin, dále pak živice, vosk, slizovité látky, flavonové glykosidy, sacharidy, karoten, malé množství­ saponinů aj.

Účinek a použití­

Droga a pří­pravky z ní­ zastavují­ krvácení­. Použí­vají­ se při žaludeční­ch a dvanácterní­kových vředech a v porodnicko-gynekologické praxi po porodu (tonizují­ děložní­ svalstvo), při děložní­m krvácení­, po potratu, krvácení­ při tuberkulóze a silné menstruaci. Rozdrcená čerstvá rostlina léčí­ špatně se hojí­cí­ rány.

Flavony obsažené v droze účinkují­ adstringentně při průjmu a močopudně při ledvinných a žluční­kových kamenech a pí­sku. Droga zvyšuje krevní­ tlak a objem plic, zvětšuje amplitudu dýchací­ch pohybů a účinkuje blahodárně při chronických bronchitidách a tuberkulóze v kombinaci s jinými onemocnění­mi. Má i protizánětlivé účinky při dně a zánětlivých onemocnění­ch kloubů.

V lidovém léčitelství­ se doporučuje i při malárii, bí­lém výtoku u žen aj, ale použí­vá se zejména jako močopudný prostředek a na zastavení­ krvácení­.

admin