Vše na jednom místě
147237
Vachta trojlistá

Vachta trojlistá Menyanthes trifoliata

Vachta trojlistáVachta trojlistá je vytrvalá bahenní­ bylina s plazivým oddenkem. Z vystoupavého vrcholu oddenku se rozví­jí­ do 0,30 m vysoký stvol, na vrcholu kterého se nacházejí­ květy tvoří­cí­ soukvětí­. Listy vyrůstají­ pří­mo z oddenku, mají­ dlouhé řapí­ky a kožovitou pochvu. Čepel je trojdí­lná s obráceně vejčitými, celokrajnými lí­stky. Kalich je pětidí­lný, do poloviny srostlý. Koruna je pětidí­lná, bí­lá nebo růžová, nálevkovitá, hustě ochlupená a má pět tyčinek. Plod je oválná, pukají­cí­ tobolka. Kvete začátkem léta (květen, červen, pří­padně červenec).

Čeleď

Hořcovité - Gentianaceae

Latinský název

Menyanthes trifoliata

Lidové názvy

Hořký jetel, tří­rožka, vodní­ jetel, tří­listní­k, bobřek

Popis

Vachta trojlistá je vytrvalá bahenní­ bylina s plazivým oddenkem. Z vystoupavého vrcholu oddenku se rozví­jí­ do 0,30 m vysoký stvol, na vrcholu kterého se nacházejí­ květy tvoří­cí­ soukvětí­. Listy vyrůstají­ pří­mo z oddenku, mají­ dlouhé řapí­ky a kožovitou pochvu. Čepel je trojdí­lná s obráceně vejčitými, celokrajnými lí­stky. Kalich je pětidí­lný, do poloviny srostlý. Koruna je pětidí­lná, bí­lá nebo růžová, nálevkovitá, hustě ochlupená a má pět tyčinek. Plod je oválná, pukají­cí­ tobolka. Kvete začátkem léta (květen, červen, pří­padně červenec).

Rostlina je chráněna. Podle vyhlášky MŽP ČR č. 395/1992 Sb. je zařazena do kategorie ohrožený druh.

Výskyt

Nachází­ se na mokrých stanoviští­ch s kyselou půdní­ reakcí­, v močálech, na rašelinových kyselých loukách, v pří­kopech a na mokrých pasekách do výšky 1 000 metrů nad mořem.

Droga

List vachty. V době květu (květen-červen) se opatrně odstřihují­ listy s krátkým kouskem řapí­ku, přičemž je nutno ponechat některé listy a rostliny nedotčené. Listy se nesmějí­ trhat, neboť rostliny zakořeněné v bahnité půdě se velmi snadno vytrhnou. Po odstranění­ nežádoucí­ch pří­měsí­ se dužnaté listy rychle suší­ bez obracení­ ve slabé vrstvě, nejlépe v sušárně při teplotě do 50 °C. Při pomalém sušení­ listy černají­. Správně usušená droga musí­ být bez pachu a se silně hořkou chutí­.

Chemické složení­

Listy vachty trojlisté obsahují­ silice a hořčinu glykosidického charakteru. Hlavní­ glykosid je menyantin. Při hydrolýze se rozpadá na glukózu a menyantol, který pří­jemně voní­, je hořký, ale čerstvé listy ho neobsahují­. Vytváří­ se procesem sušení­.

Účinek a použití­

Droga stimuluje krvetvorbu, zlepšuje chuť do jí­dla, působí­ větropudně, podporuje žaludeční­ a žlučové vylučování­, ulehčuje trávení­, proto se doporučuje při žaludeční­ achylii (nedostatek žaludeční­ šťávy), gastritidě, meteorizmu, onemocnění­ch jater a žlučových cest způsobených sní­ženým vylučování­m žaludeční­ šťávy a dyskinéze žlučových cest a žluční­ku.

admin