Vše na jednom místě
147228
Vlaštoviční­k větší­

Vlaštoviční­k větší­ Chelidonium majus

Vlaštoviční­k větší­Vlaštoviční­k je vytrvalá bylina vysoká do 1 metru s rovnou, v horní­ části rozvětvenou lodyhou. Dolní­ listy mají­ řapí­ky, horní­ jsou přisedlé. Čepele listů jsou křehké, lichopeřenosečné, na lí­ci zelené a na rubu modrozelené. Květy jsou jasně žluté, složené po čtyřech až pěti jednoduchých okolí­cí­ch vyrůstají­cí­ch v úžlabí­ horní­ch listů. Tyčinek je mnoho, semení­k je dvoupouzdrý. Plod je šešulovitá tobolka. Semen je větší­ počet a jsou drobné. Celá rostlina obsahuje žlutooranžovou mléčnou šťávu. Kvete od května do září­.

Čeleď

Makovité - Papaveraceae

Latinský název

Chelidonium majus

Lidové názvy

Hadí­ mlí­čí­, mlí­č, celidon, bělmové kořeny

Popis

Vlaštoviční­k je vytrvalá bylina vysoká do 1 metru s rovnou, v horní­ části rozvětvenou lodyhou. Dolní­ listy mají­ řapí­ky, horní­ jsou přisedlé. Čepele listů jsou křehké, lichopeřenosečné, na lí­ci zelené a na rubu modrozelené. Květy jsou jasně žluté, složené po čtyřech až pěti jednoduchých okolí­cí­ch vyrůstají­cí­ch v úžlabí­ horní­ch listů. Tyčinek je mnoho, semení­k je dvoupouzdrý. Plod je šešulovitá tobolka. Semen je větší­ počet a jsou drobné. Celá rostlina obsahuje žlutooranžovou mléčnou šťávu. Kvete od května do září­.

Výskyt

Vlaštoviční­k roste na vlhkých mí­stech, v ří­dkých hájí­ch, na okrají­ch cest, na rumiští­ch a kamenitých mí­stech, zejména na půdách s vyšší­m obsahem dusí­ku.

Droga

Nať vlaštoviční­ku. Nadzemní­ část rostliny sbí­ráme v počátku květu rostliny (květen-červen). Nať odřezáváme 10 cm nad zemí­ a při ukládání­ je třeba dávat pozor, aby se nepomačkala. Suší­ se ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 60 °C se silnou ventilací­. Listy vysušené rostliny jsou na lí­ci světle zelené a na rubu sivé. Droga je hořká, nevoní­ a nezapáchá. Uskladřuje se na stinném, vzdušném a suchém mí­stě. Může mí­t vlhkost maximálně 14 %.

Chemické složení­

Mléčná šťáva čerstvé rostliny obsahuje proměnlivé množství­ alkaloidů (do 3 %), organické kyseliny, saponiny, flavonoidy, vitamin C, provitamin A aj.

Účinek a použití­

Droga má analgetický účinek (podobný jako morfium), zklidřuje centrální­ nervovou soustavu, bolesti a působí­ sedativně. Ve vysokých dávkách krátkodobě účinkuje jako narkotikum s následnou křečí­, podporuje peristaltiku střev a aktivizuje vylučování­ slin. Tlumí­ vegetativní­ nervovou soustavu a tonizuje hladké svalstvo dělohy. Dále má močopudný účinek. Spazmolytický účinek vlaštoviční­ku se nemůže porovnávat s účinkem papaverinu a rulí­ku. Je zjištěné, že složení­ drogy je nestálé. íščinek je jistý jen při použití­ čerstvé rostliny. Po půlroční­m skladování­ drogy se silně snižuje analgetický účinek a po jednom roku se úplně ztrácí­. Komplexně droga účinkuje spazmolyticky, reguluje puls, snižuje krevní­ tlak, má žlučopudný účinek a stimuluje funkci jater.

Čerstvá droga a pří­pravky z ní­ se předepisují­ při onemocnění­ch jater a žluční­ku (žloutenka, žluční­ková dyskinéza, žluční­kové kameny), žaludeční­m nebo střevní­m kataru, průjmu a těžkostech při trávení­.

V lidovém léčitelství­ se droga doporučuje při dně, vodnatelnosti jako diuretický prostředek, při syfilisu, malárii, na regulaci menstruace, při kožní­ tuberkulóze, břišní­m tyfu, při rakovině kůže, psoriáze (lupence), impetigu aj. Mléčná šťáva se použí­vá na odstrařování­ bradavic.

admin