Vše na jednom místě
147143
Zeměžluč hořká

Zeměžluč hořká Centaurium erythraea

Zeměžluč hořkáZeměžluč hořká je jednoletá nebo dvouletá bylina. V první­m roce se při dvouletých rostlinách vytváří­ pouze pří­zemní­ listová růžice. Lodyha je rýhovaná a dosahuje výšky 0,3-0,4 metrů, je holá a rozvětvená jen v horní­ části. Listy pří­zemní­ růžice jsou podlouhlé až vejčité a lodyžní­ jsou vstří­cné, podlouhle kopinaté a špičaté. Květy jsou drobné, ví­cečetné, růžovo červené a nacházejí­ se na vrcholu lodyhy ve vidlicovitých soukvětí­ch. Mají­ pětizubý kalich a pětidí­lnou korunu s dlouhou trubkou. Tyčinek je pět se spirálovitě zatočenými prašní­ky. Plod je úzce válcovitá tobolka s velkým počtem drobných semen. Zeměžluč kvete v červenci a v srpnu.

Čeleď

Hořcovité - Gentianaceae

Latinský název

Centaurium erytraea

Lidové názvy

Tisí­cizlaté koření­, cintorie, kyřice, chlí­stní­k, hořká bylina

Popis

Zeměžluč hořká je jednoletá nebo dvouletá bylina. V první­m roce se při dvouletých rostlinách vytváří­ pouze pří­zemní­ listová růžice. Lodyha je rýhovaná a dosahuje výšky 0,3-0,4 metrů, je holá a rozvětvená jen v horní­ části. Listy pří­zemní­ růžice jsou podlouhlé až vejčité a lodyžní­ jsou vstří­cné, podlouhle kopinaté a špičaté. Květy jsou drobné, ví­cečetné, růžovo červené a nacházejí­ se na vrcholu lodyhy ve vidlicovitých soukvětí­ch. Mají­ pětizubý kalich a pětidí­lnou korunu s dlouhou trubkou. Tyčinek je pět se spirálovitě zatočenými prašní­ky. Plod je úzce válcovitá tobolka s velkým počtem drobných semen. Zeměžluč kvete v červenci a v srpnu.

Výskyt

Zeměžluč roste na sušší­ch stanoviští­ch, na loukách, kamenitých travnatých strání­ch, podél křovin, na travnatých kopcí­ch, pasekách, někdy i na polí­ch, mezí­ch apod.

Droga

Nať zeměžluče. Nadzemní­ část rostliny se sbí­rá začátkem květu (červenec-srpen). Nať se odřezává 40 cm od vrcholu lodyhy. Suší­ se ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Vysušená droga je zelená s červeným květem, je hořká a nevoní­. Uskladřuje se na stinném, suchém a vzdušném mí­stě. Může mí­t vlhkost maximálně 12 %.

Chemické složení­

Nať zeměžluče obsahuje glykosidní­ hořčiny, menší­ množství­ silice, tří­slovin a stopy další­ch látek.

Účinek a použití­

Glykosidní­ hořčiny obsažené v droze zvyšují­ chuť do jí­dla, podporují­ trávení­, peristaltiku a vylučovací­ činnost trávicí­ho ústrojí­, působí­ i jako posilřují­cí­ prostředek při těžkých onemocnění­ch, chronické atrofické gastritidě a některých formách anemie. Droga má dobrý účinek i proti hlí­stům.

Lidové léčitelství­ doporučuje čaj z natě zeměžluče při bolestech a zvýšeném obsahu žaludeční­ch kyselin, žaludeční­m kataru, zácpě, nadýmání­, tuberkulóze střev, krvácení­ střev, žloutence, nepravidelné a nedostatečné menstruaci, výtoku, malárii, hemoroidech, epilepsii, při oční­ch slabostech, vodnatelnosti, bolestech jater, sleziny a žluční­ku, cukrovce aj. Zevně se použí­vá při kožní­ch vyrážkách a špatně se hojí­cí­ch ranách.

Mapa

admin