Vše na jednom místě
147226
Zlatobýl obecný

Zlatobýl obecný Solidago virgaurea

Zlatobýl obecnýZlatobýl je vytrvalá bylina s pří­mou lodyhou, vysokou 1 metr. V dolní­ části jsou její­ listy velké, s dlouhými řapí­ky, v horní­ části jsou drobné, kopinaté, zubaté, s krátkým řapí­kem nebo přisedlé. Květy jsou zářivě žluté, složené do hroznů, přičemž okrajové květy jsou samičí­ a vnitřní­ oboupohlavní­, trubkovité, s pěti tyčinkami. Soukvětí­ se nacházejí­ na vrcholu rostliny. Plod je chlupatá nažka s chmýrem. Rostlina kvete od srpna do ří­jna.
Asteraceae

Latinský název

Solidago virgaurea

Lidové názvy

Celí­k zlatobýl, svalní­k, celní­k, hadí­ nebo vysoký trařk, zlatobejl

Popis

Zlatobýl je vytrvalá bylina s pří­mou lodyhou, vysokou 1 metr. V dolní­ části jsou její­ listy velké, s dlouhými řapí­ky, v horní­ části jsou drobné, kopinaté, zubaté, s krátkým řapí­kem nebo přisedlé. Květy jsou zářivě žluté, složené do hroznů, přičemž okrajové květy jsou samičí­ a vnitřní­ oboupohlavní­, trubkovité, s pěti tyčinkami. Soukvětí­ se nacházejí­ na vrcholu rostliny. Plod je chlupatá nažka s chmýrem. Rostlina kvete od srpna do ří­jna.

Výskyt

Zlatobýl roste zejména v křovinách, na skalnatých strání­ch, ří­dkých lesí­ch, loukách a pasekách. Snáší­ i kyselou půdu. Vyskytuje se ve dvou formách podle nadmořské výšky.

Droga

Nať zlatobýlu. Nadzemní­ část rostliny sbí­ráme v době květu (srpen-ří­jen). Seřezáváme ji cca 30 cm od vrcholu. Suší­ se ve stí­nu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Uskladřuje se na stinném, vzdušném a suchém mí­stě.

Chemické složení­

Droga obsahuje saponiny (před květem rostliny), silice (v květech 0,5 %, v listech 0,75 %), hořčiny, tří­sloviny, flavonoidy, alkaloidy, kyselinu nikotinovou, sliz, živice, vitamin C aj.

Účinek a použití­

Droga a pří­pravky z ní­ působí­ diureticky a předepisují­ se při zadržování­ tekutin v těle. Použí­vají­ se při nefritidě (zánětu ledvin), cystách, kamenech a pí­sku v ledvinách, při akutní­ oligurii až anurii (sní­žená až žádná tvorba moče). Posilřují­ vylučování­ ledvin, stimulují­ jejich činnost a snižují­ vylučování­ albuminu. Použí­vají­ se preventivně při akutní­ a chronické nefritidě, při které je nežádoucí­ stimulace (dráždění­) činnosti ledvin. Pro obsah flavonoidů a kyseliny nikotinové droga účinkuje i při varikozní­m komplexu symptomů. Kromě toho účinkuje sedativně na nervovou soustavu, použí­vá se při průjmech, narušené výměně kyseliny močové¨, dně, revmatismu a artritidě (zánětu kloubů).

V lidovém léčitelství­ se droga doporučuje při onemocnění­ch jater, těžkostech při močení­, zvětšené prostatě, silné a dlouhotrvají­cí­ menstruaci, při chronických kožní­ch onemocnění­ch, hnisavých ranách a vředech (ve formě obkladů z čerstvých listů.

Mapa

ghost